Nauka

Włosi wydają zabytki "na wynos"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 12:00
Włochy mają za dużo zabytków, nie są w stanie nie tylko wystawić ich wszystkich, ale nawet skatalogować. Dlatego nieznane dotąd nikomu zbiory muzeum rzymskiej cywilizacji w Wiecznym Mieście zostaną udostępnione zagranicznym badaczom i opuszczą niebawem Italię.
Koloseum
KoloseumFoto: Paul Zangaro/Wikimedia Commons/CC

Chodzi o co najmniej sto tysięcy przedmiotów, zgromadzonych podczas wykopalisk prowadzonych od 1870 roku na terenie Wiecznego Miasta, a pochodzących z okresu od XVI wieku przed naszą erą do VII.

Oczywiście najcenniejsze eksponaty trafiły już dawno do muzeów i galerii. Mniej wartościowe zamknięto w skrzyniach i umieszczono w podziemiach tzw. komunalnego antiquarium, powstałego w 1929 roku. Większość z nich nie została nawet skatalogowana.

W tych dniach powstała możliwość przekazania ich zagranicznym ekspertom, którzy zajmą się tym, na co nie mają ani czasu, ani pieniędzy rzymscy archeolodzy.

Pierwsza skrzynia odleciała właśnie do Stanów Zjednoczonych. Powróci do Rzymu za dwa lata. Zainteresowanie inicjatywą wykazały już uczelnie z Kanady i Brazylii.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA
Czytaj także

Homo sapiens i neandertalczycy zaczęli się krzyżować 50-60 tys. lat temu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 00:00
Takie wnioski wyciągnęli badacze po analizach DNA z kości człowieka żyjącego 45 tys. lat temu na Syberii. Wyniki badania przedstawili w "Nature".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz słynną świątynię Hatszepsut w internecie!

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 00:00
W internecie odbyła się premiera strony Polsko-Egipskiej Archeologicznej i Konserwatorskiej Misji w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. To jeden z najważniejszych projektów Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. K. Michałowskiego UW na terenie Egiptu - i polskiej archeologii w ogóle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tunel, komnata i tysiące skarbów. W Meksyku odkryto zabytki z epoki prekolumbijskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 10:00
Teotihuacan znów zadziwia. To odkrycie przerosło najśmielsze oczekiwania samych archeologów. Meksykańscy specjaliści znaleźli w starożytnym mieście mający ponad 2 tysiące lat tunel, prowadzący do trzech ukrytych komnat.
rozwiń zwiń