Nauka

Zobacz słynną świątynię Hatszepsut w internecie!

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 00:00
W internecie odbyła się premiera strony Polsko-Egipskiej Archeologicznej i Konserwatorskiej Misji w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. To jeden z najważniejszych projektów Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. K. Michałowskiego UW na terenie Egiptu - i polskiej archeologii w ogóle.
Świątynie w Deir el-Bahari.
Świątynie w Deir el-Bahari.Foto: Eigene Aufnahme/Wiki.

Strona http://www.templeofhatshepsut.uw.edu.pl/ jest obecnie w trakcie rozbudowy i uzupełniania informacji. Ma prezentować działania Polaków w Deir el-Bahari.

Internauci znajdą tutaj opisy projektów prowadzonych obecnie przez zespoły badawcze. W przyszłości na stronie opublikowane zostaną bogato ilustrowane opisy poszczególnych części świątyni z planami. Zainteresowany czytelnik znajdzie tu także nowinki dotyczące zarówno aktualnej działalności misji, jak i wydarzeń skoncentrowanych wokół świątyni, przydatne linki do stron związanych z królową Hatszepsut, a także z pracami archeologicznymi w Tebach czy instytucjami, z którymi misja współpracuje.

Polscy naukowcy rozpoczęli badania na terenie świątyni w 1961 roku. Obecnie misją kieruje dr Zbigniew E. Szafrański. W toku prac dokonywane są liczne rekonstrukcje tej silnie zniszczonej budowli.

Świątynia uważana jest za jedną z najbardziej oryginalnych i najbardziej malowniczo położonych konstrukcji tego typu w Egipcie. To jedna z głównych atrakcji turystycznych w obrębie nekropolii tebańskiej obok Luksoru.

(PAP)

Zobacz więcej na temat: archeologia Egipt NAUKA
Czytaj także

Dolina Królów znów zaskakuje. Nieznany grobowiec rodziny królewskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 12:00
Kolejne niezwykłe odkrycie w Dolinie Królów koło Luksoru. Archeolodzy znaleźli grobowiec zawierający kilkadziesiąt mumii członków królewskiej rodziny sprzed ponad 3300 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy robią tomografię mumiom

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 21:00
Mumie kapłanów boga Montu sprzed ponad 2,5 tys. lat badają z pomocą tomografii komputerowej oraz prześwietleń rentgenowskich naukowcy w ramach działania Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cud z Faras, którego dokonali Polacy. Skarby kultury zasypane tonami piasku

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:08
Muzeum Narodowe w Warszawie otworzyło nową Galerię Faras, prezentującą jedne z najważniejszych skarbów kultury znajdujących się w Polsce. - Zaoferowano mi 5 stanowisk i wybrałem Faras, bo wiedziałem, że jest najbardziej obiecujące. Zdecydowałem się zaatakować najtrudniejszy teren i po trzech tygodniach naszym oczom ukazały się pierwsze freski - mówi prof. Kazimierz Michałowski.
rozwiń zwiń