X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Homo sapiens i neandertalczycy zaczęli się krzyżować 50-60 tys. lat temu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 00:00
Takie wnioski wyciągnęli badacze po analizach DNA z kości człowieka żyjącego 45 tys. lat temu na Syberii. Wyniki badania przedstawili w "Nature".
Audio

Jeszcze dekadę temu studentów archeologii uczono, że Homo sapiens i neandertalczycy nie krzyżowali się. Wiedza ta jednak uległa zmianie w ciągu kilku ostatnich lat m.in. dzięki badaniom genetycznym Svante Paabo z niemieckiego Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maksa Plancka. Teraz wiemy już nie tylko to, że wymiana genów miała miejsca, ale i to, kiedy doszło do pierwszych krzyżówek.

Sześć lat temu nad brzegiem rzeki Irtysz w zachodniej Syberii naukowcy odkopali skamieniałą, lewą kość udową mężczyzny, żyjącego ok. 45 tys. lat temu. To jedno z najstarszych znalezisk człowieka współczesnego poza Afryką i Bliskim Wschodem.

Kość człowieka z Syberii przetrwała niemal cała, a jej DNA okazało się na tyle czyste, że można je było analizować. Naukowcy ustalili dzięki temu, że człowiek z Syberii nie ma bezpośrednich potomków wśród dzisiejszych mieszkańców Ziemi.

Badacze sprawdzili też, jak (i czy) miał krewnych w prehistorii: kość z Syberii naukowcy porównali z innym prehistorycznym DNA, np. chłopca z Mal’ta na Syberii (żyjącego 24 tys. lat temu) i człowieka z hiszpańskiej La Brania (sprzed 8 tys. lat). Stwierdzili, że jest spokrewniony z nimi w różnym stopniu. To zaś oznacza, że żył w momencie, kiedy populacje ludzi mieszkających na terenie wschodniej i zachodniej Eurazji właśnie się od siebie oddzielały - lub tuz przed tym wydarzeniem.

Co ważne, 45 tys. lat temu na terenie Europy i Azji wciąż żyli neandertalczycy. Ze wcześniejszych badań prof. Svante Paabo wiadomo, że krzyżowali się z Homo sapiens, a ślad tych krzyżówek nosimy w naszych genomach w postaci domieszki DNA neandertalskiego równej od 1,7 do 2,1 proc. Domieszki tej nie mają jedynie Afrykanie, ponieważ ich przodkowie nie opuścili Afryki i nie spotkali neandertaczyków.

W genomie kości znad rzeki Irtysz znajduje się 2,3 proc. genów neandertalskich, czyli nieco więcej, niż jest ich u dzisiejszych Europejczyków i Azjatów. Odcinki DNA neandertalskiego w genomie człowieka z Syberii są także stosunkowo długie. Sugeruje to, że neandertalska domieszka pojawiła się u jego przodków ok. 7-13 tys. lat wcześniej. To zaś oznacza, że jego antenaci krzyżowali się z neandertalczykami około 50-60 tys. lat temu i nie wcześniej. To przesuwa tę datę. Wcześniej naukowcy sądzili, że krzyżówki mogły mieć miejsce nawet ponad 80 tys. lat temu.

- Okres 50-60 tys. lat temu jest także bliski wielkiej ekspansji ludzi anatomicznie współczesnych z Afryki na tereny Eurazji - mówi Janet Kelso, członek ekipy, która analizowała DNA. Data "wyjścia z Afryki" również nie jest jeszcze pewna. Analizy DNA mogą pomóc w znalezieniu rozwiązania.

(ew/PAP/Discovery/TechTimes)

Zobacz więcej na temat: archeologia DNA NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naukowcy zrekonstruowali twarz Człowieka Lodu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 11:20
Przy użyciu technik kryminalistycznych wykonano rekonstrukcję twarzy Człowieka Lodu - mumii sprzed ponad 5 tys. lat odnalezionej w lodowcu alpejskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołaj Kopernik - zagadkowy nawet po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 07:00
Dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" było epokowe. Za epokowe uznano również odkrycie po blisko 500 latach grobu urodzonego 19 lutego 1473 astronoma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje film o jaskini Altamira

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 16:00
Do położonej w północnej Hiszpanii słynnej jaskini Altamira wkroczyła ekipa filmowa. W miejscu słynącym z prehistorycznych, naskalnych rysuków koni i bizonów kręcony jest film dokumentalny.
rozwiń zwiń