Nauka

Rok 2015 najcieplejszy w historii pomiarów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 20:00
Średnie temperatury w 2015 roku były w skali całej Ziemi najwyższe w historii prowadzonych przez człowieka pomiarów - podały w środę amerykańska Narodowa Agencja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) oraz NASA.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Follow Peter Morawski

Dane opublikowane przez te agencje dowodzą, że temperatura na lądzie, jak i na morzach była w minionym roku wyższa o 0,90 stopnia Celsjusza od średniej z XX wieku; pobiła też rekord z 2014 roku, kiedy to różnica ta wynosiła 0,16 stopnia.

Już pod koniec października NOAA podała, że dziewięć pierwszych miesięcy 2015 roku było w skali całej Ziemi najbardziej gorących w historii prowadzonych przez człowieka pomiarów, a cały rok z pewnością również okaże się wyjątkowo ciepły.

To kolejny rekord po roku 2014, który był najgorętszy od 1880 r., czyli od kiedy prowadzi się takie statystyki.

Jednym z możliwych wyjaśnień tego zjawiska może być ponowne pojawienie się w marcu na Pacyfiku ciepłego równikowego prądu El Nino, który zdaniem NOAA jest wyjątkowo intensywny. Na półkuli północnej ma on utrzymać się do marca 2016 roku. Naukowcy winią jednak za taki stan rzeczy przede wszystkim emisje gazów cieplarnianych - przypomina Reuters.

W 2014 roku koncentracja gazów odpowiedzialnych zdaniem większości naukowców za globalne zmiany klimatyczne była największa w historii.

- Rok 2015 jest niezwykły nawet w świetle większych, długofalowych trendów - powiedział Gavin Schmidt dyrektor należącego do NASA Instytutu Goddarda ds. Badań nad Przestrzenią Kosmiczną. Dodał jednak, że bez takich "długoterminowych trendów nie doszłoby do tak rekordowego ocieplenia".

(PAP)

Zobacz więcej na temat: NAUKA ekologia NASA
Czytaj także

Rok 2016 również rekordowo gorący?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 22:22
Zarówno mijający jak i przyszły rok mogą być się rekordowo gorące. Takie prognozy przedstawiło brytyjskie Biuro Meteorologiczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat w 2016: wyjątkowo silne El Nino

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 20:00
Głód, brak wody i choroby - to, zdaniem organizacji pomocowych, tegoroczne zagrożenie dla dziesiątków milionów ludzi na całym świecie. Przyczyną jest wyjątkowo silne zjawisko klimatyczne - El Nino.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczny spacer skrócony z powodu usterki w hełmie astronauty

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 20:50
Spacer dwóch astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (IS) trwał dwie godziny krócej niż planowano.
rozwiń zwiń