Nauka

Curiosity zjada marsjańską glebę (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 13:30
Łazik robił już na Marsie sporo rzeczy, niestrudzenie przemierzał krajobraz i używał laserowych czujników. Teraz wyciągnął łopatkę i...
Curiosity i jego łopatka
Curiosity i jego łopatkaFoto: NASA/JPL.

 

 

W poniedziałek Curiosity wyciągnął szufelkę, nabrał trochę gleby i "wsadził do buzi”, jak malowniczo opisują to amerykańskie serwisy. 

 

Po co Curisity połknął glebę? Łazik jest wyposażony w zestaw do chemicznej analizy. W swoich wnętrznościach będzie ją prażył, wibrował i prześwietlał, aby ustalić jej geologiczną historię. Kiedy gleba zostanie starta na proch, zostanie poddana analizie chemicznej i mineralogicznej przez instrument zwany CheMin.

 

Piasek został pobrany w miejscu zwanym Rocknest. Badania mają sprawdzić, czy kiedykolwiek panowały tam warunki sprzyjające rozwojowi życia. 


(ew/NASA)

 

 

 

Czytaj także

Ślady życia na Marsie. Czy Curiosity nas zakoczy?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 12:05
Już ponad 6 tygodni naukowcy z NASA obserwują jak na Czerwonej Planecie radzi sobie ich łazik. W tym czasie przejechał ok. 300 metrów, ale rewelacji nie dostarczył.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda na Marsie sięgała do pasa. Nowe zdjęcia Curiosity

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 07:00
Łazik Curiosity, badający powierzchnię Marsa, odkrył na Czerwonej Planecie miejsce, w którym w przeszłości znajdowała się duża ilość wody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Curiosity zbadał skałę

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 11:25
Łazik po raz pierwszy użył swoich arcydrogich narzędzi, aby zbadać fragment skały.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Curiosity szykuje szufelkę do pierwszego użycia

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 20:50
Marsjański łazik Curiosity jest gotów do pobrania i analizy marsjańskiego piasku. Analiza ma być przeprowadzona w ten weekend.
rozwiń zwiń