Nauka

Polscy studenci po marsjańskim konkursie NASA

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 22:22
W marsjańskim konkursie organizowanym przez NASA polscy studenci - bez miejsca na podium, ale wracają z USA jako finaliści z pierwszej dziesiątki.
Audio
  • Polscy studenci po marsjańskim konkursie NASA (IAR/R. Motriuk)
Widok Marsa. Zdjęcie z teleskopu Hubblea z 2005 roku, opisywane jako jedno z najostrzejszych zdjęć Czerwonej Planety
Widok Marsa. Zdjęcie z teleskopu Hubble'a z 2005 roku, opisywane jako jedno z najostrzejszych zdjęć Czerwonej PlanetyFoto: Wikipedia/NASA

Drużyny młodych naukowców prezentowały w Houston w Teksasie projekt załogowej misji na czerwoną planetę.

Chodziło o to, by pokazać innowacyjne rozwiązania misji, w której wzięłyby udział dwie osoby. Lot miałby odbyć się w roku 2018. Misja miała być tania, bezpieczna i prosta. Pierwsze miejsce w konkursie "Inspiration Mars Student Design Contest" zajęła drużyna z Japonii.

Polskę reprezentowali studenci z Politechniki Wrocławskiej z grupy o nazwie "Space is More". Jej członek, Szymon Gryś sugerował w rozmowie z IAR, że projekty wszystkich drużyn były imponujące, a jury nie miało łatwego zadania. - Po finale wszyscy uznawaliśmy, że musiała to być bardzo ciężka decyzja, bo wszystkie raporty były zbliżone do siebie, jeśli chodzi o jakość - mówił.

W pierwszej dziesiątce były też zespoły z Holandii, Indii, Niemiec, Rosji i USA. Główna nagroda to dziesięć tysięcy dolarów i puchar oraz opłacony udział w konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Marsjańskiego.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: astronautyka NAUKA
Czytaj także

Rosja straciła kontrolę nad kolejnym satelitą

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 17:00
Rosyjska agencja kosmiczna straciła kontrolę nadwystrzelonym tydzień temu satelitą badawczym, wynika z doniesień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ESA zaprasza kobiety

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 12:00
Płeć nie jest, a w każdym razie nie powinna być, przeszkodą dla naukowców. Tak twierdzi w rozmowie z Polskim Radiem Kirsten MacDonell z Europejskiej Agencji Kosmicznej i zachęca kobiety do angażowania się w badania naukowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosetta na orbicie komety!

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 10:00
Po dekadzie lotu europejska sonda weszła na orbitę komety. Rozpoczynają się pierwsze w historii ludzkości badania naukowe komety w przestrzeni kosmicznej. Rosetta będzie towarzyszyła 67P do końca 2015 roku. Razem z nią zbliży się do Słońca.
rozwiń zwiń