Nauka

5000 Polaków wysłało zdjęcia w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 23:44
Razem z polskim satelitą naukowym Heweliusz na orbitę poleciała we wtorek karta pamięci ze zdjęciami ok. 5 tys. Polaków.
CubeSat w kosmosie
CubeSat w kosmosieFoto: Univ. of Tartu.

To finał akcji "Wyślij zdjęcie w Kosmos" organizowanej przez Spółdzielnię "Fajna Sztuka".

Heweliusz został wyniesiony na orbitę okołoziemską 19 sierpnia przez rakietę wystrzeloną z Chin.

W pierwszym dniu pracy satelity na orbicie, stacja naziemna w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN nawiązała z nim łączność za każdym razem, gdy był w jej zasięgu: podczas 3 przelotów w sesji porannej i 3 przelotów wieczornych. Poinformowano o tym na polskiej stronie projektu Brite, w ramach którego powstawał satelita.

We wnętrzu polskiego satelity została zamontowana karta pamięci ze zdjęciami i filmikami Polaków. W ubiegłym roku w styczniu i lutym każdy chętny mógł w ramach akcji "Wyślij zdjęcie w Kosmos" przesłać zdjęcia i filmy, aby poleciały one na orbitę. Przyszło 5000 zdjęć i 19 filmów.

Akcja miała na celu popularyzację programu BRITE-PL – misji naukowej dwóch pierwszych polskich satelitów.

Heweliusz jest jednym z sześciu satelitów, które zostały zbudowane w ramach austriacko-kanadyjsko-polskiego projektu Brite. Pięć urządzeń, w tym polskiego Lema, umieszczono w kosmosie już wcześniej. Niestety jeden z satelitów zaginął – jego los jest nieznany.

Szczegółowe informacje o akcji wysyłania zdjęć na orbitę dostępne są na stronie https:\/\/www.zdjeciewkosmos.fajnasztuka.org

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: astronautyka NAUKA technologie
Czytaj także

Koniec programu europejskich transporterów orbitalnych

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 19:00
To będzie imponujący koniec równie imponującego programu kosmicznego. Gdy europejski statek ATV będzie wracał na Ziemię, spłonie w atmosferze, a jego rozpad będzie można obejrzeć od środka dzięki umieszczonym wewnątrz kamerom - informuje Europejska Agencja Kosmiczna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja straciła kontrolę nad kolejnym satelitą

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 17:00
Rosyjska agencja kosmiczna straciła kontrolę nadwystrzelonym tydzień temu satelitą badawczym, wynika z doniesień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy studenci na podbój Kosmosu i oceanicznych głębin

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 00:01
Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej ma na koncie wiele osiągnięć. Największym było wysłanie w Kosmos satelity PW-Sat. - Braliśmy też udział w projekcie satelitów dla ESA. Były to ESEO (studencki satelita Ziemi) i ESMO (satelita orbitujący wokół Księżyca) - mówi Katarzyna Woroniak z Koła.
rozwiń zwiń