Nauka

NASA wyśle sondę, która przemieści planetoidę

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 14:00
Wszystko po to, byśmy mogli lepiej badać Układ Słoneczny i zabezpieczyć przed kolizjami z asteroidami. NASA podała szczegóły misji Asteroid Redirect Mission (ARM), której celem będzie przemieszczenie fragmentu planetoidy na stabilną orbitę wokół Księżyca.
Asteroid Redirect Mission
Asteroid Redirect MissionFoto: NASA


Sonda kosmiczna poleci w połowie przyszłej dekady. Ma przetestować nowe techniki przydatne przy załogowych lotach kosmicznych w odleglejsze rejony Układu Słonecznego.

Urządzenie doleci do jednej z planetoid przelatujących blisko Ziemi, użyje specjalnego ramienia, by podnieść skałę z jej powierzchni, a następnie rozpocznie sześcioletnią podróż, aby umieścić skałę na stabilnej orbicie wokół Księżyca. Później skałę tę będą mogli zbadać astronauci. Będzie to test w ramach przygotowań do załogowego lotu na Marsa.

ARM  będzie testem dla także dla innych rozwiązań NASA. Sprawdzony zostanie napęd Solar Electric Propulsion (SEP) działający na zasadzie konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną oraz nowa trajektoria i nowa technika nawigacyjna zwana „odległą orbitą wsteczną”. To właśnie za jej pomocą skała z planetoidy będzie umieszczona na orbicie wokół Księżyca.

Amerykańska agencja zapowiada też, że misja będzie stanowić test technik obronnych przed potencjalnymi planetoidami mogącymi uderzyć w Ziemię. 

Na spotkanie z kawałkiem planetoidy polecą astronauci NASA, korzystający z rakiet Orion. Pobiorą próbki ze skały, przetestują nowy rodzaj skafandrów, nowe czujniki i systemy dokowania. Na koniec przećwiczone zostanie bezpieczne dostarczenie próbek z powrotem na Ziemię.

(ew/PAP/NASA)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyczny moment w podboju kosmosu. Sonda Dawn dolatuje do karłowatej planety Ceres

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 09:11
Amerykańska sonda Dawn wchodzi w piątek na orbitę karłowatej planety Ceres. Takiego manewru jeszcze nie było w historii astronautyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misja MMS zbada pole magnetyczne Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 21:00
Już za kilka godzin początek niezwykłej misji NASA. Cztery identyczne sondy MMS, które zostaną wystrzelone z Florydy, będą badały w kosmosie zjawisko tak zwanej rekoneksji magnetycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkanoc także na ISS. Porady z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 14:00
Przed Wielkanocą eksperci przypominają o zdrowej diecie, przede wszystkim o tym, by nie jeść za dużo. O zdrowym żywieniu mówi też włoska astronautka Samantha Cristoforetti, która obecnie przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
rozwiń zwiń