X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Polacy dostali dofinansowanie na sprzątanie... kosmicznych śmieci

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 20:00
Polskie firmy mogą pomóc w sprzątaniu kosmicznych śmieci. Dwie spółki - Ska i OptiNav - otrzymały właśnie dofinansowanie z unijnego programu Horyzont 2020.
Audio
  • Polskie firmy dostały dofinansowanie na sprzątanie kosmicznych śmieci - IAR, R. Motriuk
sxc.hu
sxc.hu

Według NASA, na orbicie okołoziemskiej są setki tysięcy większych i mniejszych śmieci, które trzeba posprzątać. Są to nieczynne satelity, fragmenty rakiet, czy pozostałości po zderzeniach i eksplozjach.

Polskie firmy otrzymają łącznie dwa i pół miliona złotych, by stworzyć specjalne oprogramowanie, które ma pomóc orbitalnej śmieciarce. Takie urządzenie wystrzeliwałoby specjalną sieć i przechwytywałoby dany obiekt.

- Przykład dwóch polskich firm, które otrzymały dofinansowanie pokazuje, że Polska staje się istotnym graczem w europejskiej branży kosmicznej - mówi Piotr Świerczyński z Krajowego Punktu Kontaktowego programu Horyzont 2020.

Polscy inżynierowie mają czas do roku 2017; gwarancji, że projekt się powiedzie na razie nie ma. Własną kosmiczną sprzątaczkę - Clean Space One - budują na przykład Szwajcarzy; chcą ją wysłać na orbitę być może już za trzy lata.

(IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Do 2017 Polska powinna znaleźć dla siebie kosmiczne nisze

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 17:38
Polska, jako członek Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), do 2017 roku powinna wykształcić nisze, w których będzie się specjalizowała. Tylko tak osiągnie sukces w ESA - mówili w piątek w Warszawie uczestnicy konferencji poświęconej kondycji sektora kosmicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy studenci światowymi liderami w konstrukcji łazików

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 23:29
Do zawodów University Rover Challenge zgłosiły się 44 zespoły, a zaklasyfikowały się 23. - Polska przoduje wśród światowych reprezentacji, jeśli chodzi o konstrukcje łazików - mówi student Tomasz Miś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarto siedzibę POLSY

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 18:00
W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym została otwarta siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej. W Gdańsku znajduje się centrala Agencji, a jej dwa oddziały są w Warszawie i w Rzeszowie.
rozwiń zwiń