Nauka

Wawelskie arrasy trafią do internetu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 17:00
16 cennych arrasów ze słynnej wawelskiej kolekcji króla Zygmunta Augusta zostało zdigitalizowanych. Pod koniec roku dzieła będzie można podziwiać na portalu Wirtualne Muzea Małopolski.
Arrasy Wawelskie. Na zdjęciu arras z serii scen groteskowych z herbami Polski i Litwy - Pogonią
Arrasy Wawelskie. Na zdjęciu arras z serii scen groteskowych z herbami Polski i Litwy - PogoniąFoto: PAP/Jerzy Ochoński

Realizatorzy projektu digitalizacji, czyli Zamek Królewski na Wawelu i Małopolski Instytut Kultury (MIK), chcieliby w najbliższych latach zdigitalizować całą kolekcję Zygmunta Augusta – obecnie liczy ona 136 arrasów.

Pierwsze zdigitalizowane tkaniny reprezentują przegląd wszystkich grup tematycznych – są wśród nich arrasy biblijne, np. „Dzieje Noego”, „Budowa wieży Babel”; tkaniny ukazujące krajobrazy, zwierzęta, rośliny; groteski; arrasy herbowe; naddrzwiowe, nadokienne, pokrycia krzeseł. Spora część z nich jest na co dzień niedostępna dla zwiedzających.

Magdalena Ozga, kierownik Działu Tkanin Zamku Królewskiego na Wawelu, zwróciła uwagę, że arrasy Zygmunta Augusta są jedną z najważniejszych kolekcji nie tylko w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu, ale też w Europie.

Obiekty są niezwykle delikatne – całkowicie zniszczyć je mogą woda, ogień, a światło nieodwracalnie niszczy barwniki arrasów. - Ważna jest ochrona tkanin przed światłem, a zwłaszcza przed promieniowaniem ultrafioletowym. Używamy więc specjalistycznych filtrów i przesłon, by zabezpieczyć je przed działaniem tego niszczącego czynnika, ograniczamy ilość światła w salach, w których są eksponowane i stosujemy specjalne, wyposażone w blokady UV źródła światła – wyjaśniła kierownik Działu Tkanin w Zamku na Wawelu. - Tkaniny nie są czymś, co zostało nam dane na zawsze. W czasie swojej historii wielokrotnie uniknęły cudem zniszczenia – dodała.

Zygmunt August, ostatni z dynastii Jagiellonów, ok. 1548 r. zamówił w Brukseli kolekcję tkanin. Do 1560 r. wszystkie znalazły się na Wawelu. Król wybrał najlepsze wówczas warsztaty tkackie, które wykonywały zamówienia dla wielu europejskich władców. Początkowo kolekcja liczyła 160-170 tkanin. Do naszych czasów dotrwało 136.

Tkaniny wykonane z kosztownych materiałów – wełny, jedwabiu z dużą ilością nici srebrnych i złotych – były pierwotnie wykorzystywane w czasie największych uroczystości na królewskim dworze.

Obiekty wielkoformatowe zeskanowano trójwymiarowo za pomocą skanera geodezyjnego, natomiast obiekty mniejsze – skanera strukturalnego światła białego. Dzięki pracy specjalistów obiekty będzie można oglądać w wersji 3D.

(PAP)

Zobacz więcej na temat: technologie NAUKA Kraków
Czytaj także

Stal damasceńska? Tylko z Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 22:22
Nóż typu handżar, wykonany z samodzielnie wytworzonej stali damasceńskiej, przyniósł studentom metalurgii na Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) wyróżnienie na międzynarodowej konferencji naukowej w USA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Badacze z AGH pomogą szukać "złotego pociągu"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 03:00
Naukowcy z Akademii Górniczo - Hutniczej z Krakowa rozpoczynają dzisiaj poszukiwania owianego legendą złotego pociągu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaginione rękopisy wracają do Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 12:00
Cenne rękopisy, notatki oraz listy wróciły do zbiorów Biblioteki Czartoryskich w Krakowie. Fundacji Książąt Czartoryskich udało się odzyskać na rynku antykwarycznym pięć rękopisów ze zbiorów, które zaginęły w trakcie II wojny światowej.
rozwiń zwiń