Polskie Radio
Section05
dolnośląskie

Dolnośląski ślad Marianny Orańskiej

Pałac Marianny Orańskiej to jedno ze zgłoszeń z naszej Turystycznej listy przebojów. Orańska to skandalistka i dobrodziejka, królewna, która wbrew nakazom etykiety wybrała miłość. Sprowadziła tym na siebie zawiść dworów Europy i wywołała międzynarodowy skandal. Włożyła wiele energii nie tyle w budowanie kontrowersyjnego wizerunku, co w podnoszenie waloru regionu, który pokochała. Tak się stało, że tą ziemią był skrawek Sudetów.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka dolnośląskie turystyka Turystyczna Lista Przebojów PL

Motyw przemijania i śmierci w sztuce. Grzegorz Wojturski o dziełach Muzeum Narodowego we Wrocławiu

- Mamy zarówno zabytki z czasów średniowiecznych, jak i eksponaty, które zawierają różne ukryte treści, symbole związane z przemijaniem i śmiercią w sztuce - powiedział w audycji "Kulturalnie na temat" na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Wojturski, kierownik działu edukacji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony dolnośląskie Wrocław KULTURA muzeum śmierć Katarzyna Cygler

Policja podsumowuje pierwszy dzień akcji "Znicz": blisko sto wypadków, są zabici i ranni

Komenda Główna Policji poinformowała, że w piątek na polskich drogach doszło do 89 wypadków, w których zginęły cztery osoby. W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych policja prowadzi akcję "Znicz". Na drogi i w okolice cmentarzy wysyłane są dodatkowe patrole. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych komunikacja miejska społeczeństwo regiony mazowieckie wielkopolskie pomorskie śląskie łódzkie dolnośląskie Poznań Warszawa Wrocław Katowice Łódź Gdańsk Gdynia Sopot

PORADNIK Dodatkowe autobusy i tramwaje dowiozą do cmentarzy

Zmiany w organizacji ruchu, zamknięte niektóre ulice przy cmentarzach, dodatkowe autobusy i tramwaje. Sprawdź, jakie zmiany w komunikacji miejskiej i zasady dla zmotoryzowanych będą obowiązywały w okresie Wszystkich Świętych w największych polskich miastach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych komunikacja miejska społeczeństwo regiony mazowieckie wielkopolskie pomorskie śląskie łódzkie dolnośląskie Poznań Warszawa Wrocław Katowice Łódź Gdańsk Gdynia Sopot

POLSKI ŁAD "Mocny impuls rozwojowy po pandemii". Szef KPRM o Programie Inwestycji Strategicznych

- W ramach Programu Inwestycji Strategicznych rozdysponowano ponad 24 mld zł; wpłynęły wnioski w sumie na ponad 90 mld zł - poinformował we Wrocławiu Michał Dworczyk. Dodał, że na Dolny Śląsk trafi 1 mld 682 mln zł. Szef KPRM był również w Pilawie Górnej, gdzie odbyło się wręczenie promes dla samorządów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Dworczyk Program Inwestycji Strategicznych regiony dolnośląskie Polski Ład społeczeństwo

Wichury w niemal całej Polsce. Są ofiary śmiertelne i ranni, 10 tys. interwencji PSP

Z powodu wichur Państwowa Straż Pożarna interweniowała już 10 tysięcy razy. Najwięcej pracy funkcjonariusze mają na terenie województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, gdzie przede wszystkim usuwają powalone drzewa i zabezpieczają uszkodzone dachy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony lubuskie dolnośląskie zachodniopomorskie straż pożarna strażak służby i bezpieczeństwo wiatr

Śmierć trzech osób w trakcie interwencji policji na Dolnym Śląsku. Wyjaśnienia MSWiA odrzucone przez sejmową komisję

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych uznał, że informacje przedstawione przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracja nt. działań podjętych przez policję w celu wyjaśnienia okoliczności śmierci trzech osób na Dolnym Śląsku w trakcie interwencji są niewystarczające.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja polska regiony dolnośląskie Lublin Wrocław MSWiA Sejm