Nauka

"Space matters!". Komisja Europejska ogłosiła Europejską Strategię Kosmiczną

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 18:53
Europejska Strategia Kosmiczna zakłada m.in. rozwijanie rynku usług i aplikacji, które wykorzystują dane satelitarne, a także wspieranie start-upów w sektorze kosmicznym. Do 2020 roku Unia Europejska ma zainwestować w projekty kosmiczne 12 mld euro.
Satelita systemu Galileo
Satelita systemu GalileoFoto: Komisja Europejska

- Nie badamy przestrzeni kosmicznej. Tym zajmuje się Europejska Agencja Kosmiczna - podkreśliła unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości.

- Koncentrujemy się na aspektach komercyjnych, korzyściach dla obywateli Unii Europejskiej, polityki unijnej oraz szeroko pojętej gospodarki - powiedziała Elżbieta Bieńkowska.

Jak dodała, unijne programy obserwacji Ziemi Copernicus i nawigacji satelitarnej Galileo zaczynają, albo za chwilę zaczną, funkcjonować i dostarczać danych. - To decydujący moment dla europejskiej polityki dotyczącej przestrzeni kosmicznej - oceniła.


"Musimy wykorzystywać potencjał przestrzeni kosmicznej"

Komisarz oznajmiła, że celem strategii jest m.in. rozwój europejskiego rynku usług i aplikacji opartych na wykorzystaniu potencjału przestrzeni kosmicznej. Komisja Europejska chce poprawić dostępność danych satelitarnych dla firm, szczególnie start-upów.

Dane te są niezbędne w codziennym życiu, np. do korzystania z telefonów komórkowych czy nawigacji satelitarnej w samochodach.

Pomagają chronić kluczową infrastrukturę, jak elektrownie, a nawet transakcje bankowe. Wykorzystywane są też do ochrony granic, prowadzenia akcji ratunkowych na morzu czy reagowania na katastrofy naturalne.

- Musimy wykorzystywać potencjał przestrzeni kosmicznej dla realizacji naszych priorytetów, jak ochrona klimatu, bezpieczeństwo, obronność, polityka migracyjna, mobilność, gospodarka cyfrowa - stwierdziła Bieńkowska.


Według niej strategia promuje też nowe podejście Unii Europejskiej do polityki kosmicznej i sektora kosmicznego. Komisja Europejska chce wspierać rozwój start-upów w tym sektorze.

Celem strategii jest też zapewnienie niezależnego dostępu UE do przestrzeni kosmicznej. Dlatego KE proponuje wspieranie konstrukcji europejskich wyrzutni rakiet Ariane 6 i VEGA C.

W ciągu najbliższych 10-15 lat Unia planuje umieszczenie na orbicie ponad 30 satelitów w ramach programów Galileo i Copernicus.

W listopadzie cztery satelity Galileo mają zostać wyniesione w przestrzeń kosmiczną przez europejską rakietę Ariane 5 (do tej pory Wspólnota korzystała z rosyjskich rakiet Sojuz).

Komisja Europejska zapowiedziała też, że częścią europejskiego planu działań w sektorze obrony będzie inicjatywa GOVSATCOM mająca zapewnić "wiarygodne, zabezpieczone i opłacalne usługi łączności satelitarnej unijnym i krajowym organom publicznym".


***

Według Komisji Europejskiej w europejskim przemyśle kosmicznym zatrudnionych jest ponad 230 tys. osób. Generuje on wartość dodaną, którą szacuje się na 46–54 mld euro.

PAP, kk

Czytaj także

Światowid - pierwszy polski satelita komercyjny zacznie pracę w kosmosie w 2018

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 11:00
W kosmos ma go wynieść rakieta Neptune N3 z platformy pływającej na Oceanie Spokojnym. Wraz z nim na orbicie umieszczone zostaną też dwa nanosatelity PhoneSat.
rozwiń zwiń