Polskie Radio
Section05
UE

UE planuje nałożyć na Chiny sankcje. Chodzi o łamanie praw człowieka

Wszystko wskazuje na to, że będą unijne sankcje przeciwko Chinom za łamanie przez Pekin praw człowieka. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła nieoficjalnie, że takie są wstępne uzgodnienia przedstawicieli 27 unijnych krajów w Brukseli, choć osiągnięte po długich negocjacjach.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Unia Europejska UE ŚWIAT sankcje Unii Europejskiej sankcje prawa człowieka Europa

NASZ WYWIAD Zaprzysiężenie Bidena. Prof. Żurawski vel Grajewski: przed nami okres ideologicznego zacietrzewienia

- Bez wątpienia czeka nas na świecie czas zacietrzewienia ideologicznego, co jest znakiem rozpoznawczym współczesnych elit lewicowych - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. Politolog z Uniwersytetu Łódzkiego odniósł się w ten sposób do objęcia władzy w Stanach Zjednoczonych przez nowego prezydenta Joe Bidena. - Jeśli w USA prym zaczną wieść zideologizowane kwestie partyjne, jak ma to miejsce w Europie Zachodniej, to będzie to dla nas wielkim zagrożeniem - uważa ekspert.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Stany Zjednoczone USA Ameryka Północna ŚWIAT Unia Europejska UE Europa Niemcy polityka Joe Biden

NASZ WYWIAD Rok pod znakiem nacisków UE na Polskę. Prof. Żurawski vel Grajewski: im chodzi po prostu o rząd PiS

Rok 2020 minął pod znakiem nacisków Unii Europejskiej na Polskę. Z czego wynikają te działania europejskich elit? Według prof. Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego problemem jest przede wszystkim postawa polskiego rządu, który postawił na opcję proamerykańską, a nie proniemiecką. - Niemcy chciałyby, żeby znowu rząd w Warszawie orientował się na Berlin, a nie na Waszyngton i nie pociągał za sobą mniejszych państw naszego regionu - tłumaczył w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska UE budżet unijny dyplomacja Niemcy Europa budżet UE 2021-2027

"To kluczowy moment". Barnier o negocjacjach umowy handlowej UE z Wielką Brytanią

Jedenaście dni pozostało do końca okresu przejściowego, podczas którego Bruksela i Londyn powinny uzgodnić nową umowę handlową. W przeciwnym razie od stycznia wzajemne kontakty nie będą regulowane i będą się odbywać na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu z cłami i limitami eksportowymi. - To kluczowy moment w rokowaniach Unii Europejskiej z Wielkiej Brytanią - ocenił unijny negocjator Michel Barnier informując, że rozmowy są kontynuowane. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Unia Europejska UE Brexit handel Europa ŚWIAT

Dr Małgorzata Bonikowska: Europa staje się dalszą przybudówką Azji

- Europa dostrzegła, że ma potencjał na bycie jednym z głównych światowych graczy, ale nie ma na to kart w ręku - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska. Ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych odniosła się w ten sposób do planów inwestowania w głębszą autonomiczność UE. Gościem audycji był również Krzysztof Kokoszczyński, dziennikarz zajmujący się tematyką europejską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Unia Europejska UE budżet UE 2021-2027 budżet unijny

"Odejście od twardego kursu oznaczałoby akceptację mechanizmów niezgodnych z traktatami". Waszczykowski o budżecie UE

- Toczy się wojna ideologiczna, w której chodzi o funkcjonowania Unii Europejskiej i jej mechanizm decyzyjny. Środowiska liberalno-lewicowe walczą w ten sposób z konserwatystami - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, b. minister spraw zagranicznych i europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA Witold Waszczykowski Unia Europejska UE budżet UE 2021-2027 budżet unijny

Marek Pęk: w UE dominuje arogancka tendencja, że praworządność musi być po stronie biurokratów

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk, odnosząc się do pomysłu powiązaniu budżetu UE z praworządnością stwierdził, że "w UE dominuje arogancka tendencja". Senator Aleksander Pociej z PO ocenił zaś, że fundusz odbudowy można wiązać z praworządnością, ale nie budżet UE.
Zobacz więcej na temat:  Marek Pęk Aleksander Pociej Unia Europejska UE budżet UE 2021-2027 Europa budżet unijny POLSKA

SONDAŻ Polacy nie odrzucają idei weta na forum UE. Ziobro: rozsądniejsi niż liberalne elity

Polacy generalnie popierają prawo weta rządów państw unijnej 27 wobec planów Unii Europejskiej i zdają sobie sprawę, że użycie tego instrumentu nie oznacza wyjścia z UE - wynika z badań przeprowadzonych dla wPolityce.pl, "Rzeczpospolitej" i "Dziennika Gazety Prawnej". - Polacy prezentują rozsądniejszą ocenę zapowiedzi użycia weta wobec niekorzystnego dla nas budżetu UE niż lewicowo-liberalne elity - stwierdził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując te badania. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA weto UE Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej budżet ue Ministerstwo Sprawiedliwości sondaże

Szef MSZ Rosji skrytykował działania UE. "Mają aroganckie nawyki rozmawiania z innymi z pozycji siły"

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w trakcie pobytu w stolicy Białorusi, Mińsku powiedział, że jego kraj zastanawia się, "czy warto w ogóle mieć do czynienia ze strukturami brukselskimi, póki one pracują tak jak obecnie". Ocenił, że wiele państw Unii Europejskiej nie jest w stanie porzucić - jak to określił - "aroganckiego nawyku rozmawiania z innymi z pozycji siły".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Siergiej Ławrow Unia Europejska UE Europa ŚWIAT

FELIETON Nie sprzedajmy naszej wolności. Felieton Miłosza Manasterskiego

Historia lubi się powtarzać. Mocarstwa na całym świecie próbują wpływać na kraje wokół siebie. Jednak Unia Europejska powstała po to, by ambicje najsilniejszych ograniczać, a spory łagodzić. Dzisiaj możemy odnieść wrażenie, że jest odwrotnie - Unia Europejska ma być narzędziem imperialnych ambicji Niemiec. Różnica jest tylko w tym, że rozkazy zwykle nie płyną wprost z Berlina, ale za pośrednictwem Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet unijny UE Europa budżet UE 2021-2027 POLSKA miłosz manasterski felieton

Weto Polski i Węgier wobec mechanizmu praworządności. Dziś możliwe kolejne rozmowy nt. budżetu UE

Polska i Węgry nie zgodziły się w poniedziałek na przyjęcie budżetu Unii na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii podczas spotkania unijnych ambasadorów. Powodem było stwierdzenie poparcia większości krajów dla przepisów warunkujących wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych. We wtorek na ten temat mają rozmawiać unijni ministrowie do spraw europejskich podczas wideokonferencji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska budżet unijny UE Europa budżet UE 2021-2027