Polskie Radio
Section05
UE

NASZ WYWIAD Ważny dyplomata USA o Skripalu: atak bronią masowego rażenia

Atak bronią paraliżującą system nerwowy na terytorium NATO to poważna eskalacja ze strony Rosji. Odpowiedź Zachodu powinna być asymetryczna – powinniśmy pójść tropem pieniędzy osób z kręgu Władimira Putina -  mówi portalowi PolskieRadio.pl były ambasador USA w Polsce i były koordynator ds. sankcji w Departamencie Stanu, Daniel Fried.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Stany Zjednoczone Rosja Siergiej Skripal USA UE Unia Europejska

Sprawa Skripala. UE potępi atak, ale nie nałoży sankcji

Unijni przywódcy mają potępić atak chemiczny w Wielkiej Brytanii i próbę zabójstwa Siergieja Skripala. Dalsze decyzje uzależnią od odpowiedzi Rosji na pytania Londynu. Korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała projekt wniosków przygotowanych na rozpoczynający się w czwartek dwudniowy szczyt. Nie ma w nim groźby nałożenia sankcji na Rosję.
Zobacz więcej na temat:  Siergiej Skripal ŚWIAT Rosja Beata Płomecka Bruksela Unia Europejska UE

Sprawa Skripala. Bez decyzji o sankcjach wobec Rosji

Na unijnym szczycie w przyszłym tygodniu w Brukseli ma odbyć się dyskusja o ataku chemicznym na byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii, ale nie będzie decyzji o sankcjach przeciwko Rosji. Powiedzieli to Polskiemu Radiu unijni dyplomaci i urzędnicy. Wielka Brytania obarcza odpowiedzialnością Moskwę o przygotowanie i przeprowadzenie ataku, jednak nie zwróciła się o nałożenie na nią unijnych sankcji.
Zobacz więcej na temat:  Siergiej Skripal Unia Europejska UE ŚWIAT Rosja

"To jest baśń, w którą Włosi bardzo chcą uwierzyć"

Niedzielne wybory we Włoszech nie przyniosły rozstrzygnięcia. Żadne z ugrupowań nie zapewniło sobie potrzebnej do samodzielnego rządzenia większości parlamentarnej. Wygrała koalicja centroprawicy, otrzymując ok. 37 procent głosów. Jednak prawdziwym zwycięzcą wyborów jest antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, który zdobył jedną trzecią głosów. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska UE ŚWIAT imigranci w Europie Więcej świata Włochy wybory we Włoszech

Cios dla przeciwników Nord Stream 2. Jest nowa ekspertyza prawna

Jest nowa unijna ekspertyza dotycząca Nord Stream 2, która jest ciosem dla przeciwników tej inwestycji, w tym Polski. Prawnicy unijnej Rady zakwestionowali prawo Komisji do objęcia europejskimi przepisami morskich odcinków rurociągów importowych, takich jak Nord Stream 2. Jako pierwsi o dokumencie donieśli dziennikarze portali Euractiv i Politico. Polskie Radio potwierdziło te informacje.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 ŚWIAT Unia Europejska UE

"AfD jest partią rasistowską, która dba o robotników"

- Mamy do czynienia z partią, która oprócz tego, że jest rasistowska i ksenofobiczna, dba o robotników. Dba o tych, którym się źle powodzi, dba o tych wszystkich, którzy mają pretensje do państwa. To jest główna przyczyna sukcesu AfD - powiedział w audycji "Więcej świata" Piotr Jędroszczyk z działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska UE ŚWIAT Michał Żakowski Niemcy AfD imigranci w Europie SPD koalicja