Nauka

USA: wojskowy miniwahadłowiec wrócił z tajnej misji w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 19:32
X-37B został wyniesiony na orbitę przez rakietę nośną Atlas 5 w maju 215 roku. Spędził w kosmosie ponad 700 dni. Przez ten czas na jego pokładzie przeprowadzane był eksperymenty, których szczegółów nie podano.
Grafika wahadłowca X-37B
Grafika wahadłowca X-37BFoto: NASA/Marshall Space Flight Center

Amerykański wojskowy bezzałogowy miniwahadłowiec X-37B powrócił w niedzielę do ośrodka kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie z kolejnej, trwającej dwa lata tajnej misji w kosmosie - głosi komunikat amerykańskich sił powietrznych.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Była to czwarta i jak dotąd najdłuższa kosmiczna misja tej maszyny. Udane lądowanie nastąpiło o godz. 13.47 czasu polskiego na pasie używanym niegdyś do lądowania wahadłowców załogowych.

X-37B, zwany również Orbitalnym Pojazdem Doświadczalnym (Orbital Test Vehicle - OTV), ma około czterokrotnie mniejsze rozmiary niż wycofane z eksploatacji załogowe promy kosmiczne NASA.

W przeciwieństwie do nich musi korzystać z rakiety nośnej, gdyż jego własny silnik pozwala mu jedynie na dokonywanie manewrów na orbicie. Za to dzięki zamontowanym bateriom słonecznym jest całkowicie niezależny energetycznie.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) dysponują dwoma X-37B, wyprodukowanymi przez koncern Boeing.

Pierwszy lot odbył się w 2010 roku. Na ten rok zapowiedziano kolejny.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA kosmos USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak