Nauka

Hologramy i zasilanie energią kinetyczną już za 5 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2010 22:00
"Rada Mędrców" wytyczyła kierunki rozwoju teleinformatyki na najbliższe pięć lat. Będzie się działo! Poprzednie przewidywania "Rady" sprawdziły się co do joty.

Analitycy uważają, że prototypy holograficznych urządzeń mobilnych, programów komputerowych do przewidywania i omijania korków na drogach, laptopów zasilanych energią kinetyczną i "zielonymi" bateriami na etanolu, mają być dostępne już od 2015 roku - poinformowała agencja Bloomberg. 

Jak sądzą specjaliści, pojawią się wówczas pierwsze urządzenia sieciowe, oparte na nowej generacji internetu oraz telefonii 4G (następca powszechnie używanego standardu telefonii komórkowej - 3G). Dzięki tym urządzeniom będzie można przeprowadzać rozmowy i telekonferencje holograficzne.

Bateria ładuje z powietrza

Drugą, niezwykle przydatną innowacją mają być nowe systemy oprogramowania, montowane w komputerach pokładowych samochodów. Korzystając z mobilnego dostępu do sieci, mają one przewidywać miejsca i czas wystąpienia korków. Oprogramowanie to, połączone z programami do nawigacji ma także wspomagać kierowcę, pokazując mu, jak ma omijać powstające korki.

Innym rewolucyjnym wynalazkiem, który trafi pod strzechy w 2015 roku, będą nowoczesne baterie notebooków i zaawansowanych urządzeń internetowych. Mają one działać w cyklu zasilania dziesięciokrotnie dłużej niż obecnie. Obecna technologia baterii litowo-jonowych zostanie zastąpiona technologią opartą na odzyskiwaniu energii kinetycznej, żelowych roztworach nanocząsteczkowych oraz stopach metali o wysokiej energii, które będą potrzebować tylko kontaktu z powietrzem atmosferycznym do rozpoczęcia procesu powtórnego ładowania.

W samochodach, internetowych urządzeniach komórkowych oraz laptopach mają pojawić się także czujniki umożliwiające analizę składu atmosfery oraz czujniki zewnętrzne analizujące np. wodę pitną.

Drugie życie w "wirtualu"

Eksperci przewidują burzliwy rozwój środowisk sieciowych "życia wirtualnego", podobnych do działającego od kilku lat "Second Life". Jak przypomina agencja Bloomberg, większości sprawdziła się prognoza z 2007 roku, że telefon komórkowy pod koniec dekady będzie działać, jako centrum zakupowe np. biletów komunikacji i lotniczych elektroniczny portfel oraz "bank w komórce" umożliwiający drobne zakupy. A zatem także najnowsze przwidywania mają szansę się sprawdzić.

Badanie objęło 3 tys. analityków rynku teleinformatycznego na całym świecie. Zostało przeprowodzane na zlecenie jednej z największych firm rynku IT - IBM. Zwane "Radą Mędrców" stanowi próbę przewidywania pięciu najważniejszych kierunków rozwoju teleinformatyki, urządzeń oraz oprogramowania w następnym pięcioleciu. 

(ew/pap)

 

Czytaj także

3D to przeżytek

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 08:39
W przyszłości to widz stanie się filmowym bohaterem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2010: rok upowszechniania technologii

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 13:00
Rok 2010 to ten, w którym twoja babcia nauczyła się korzystać z Facebooka, a ty sam zakupiłeś pierwszy telefon z ekranem dotykowym. Poznaj 7 najważniejszych wydarzeń technologicznych!
rozwiń zwiń