X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Oto Vega. ESA prezentuje nową rakietę

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2012 18:00
Pierwszy polski satelita PW-Sat poleci w kosmos na zupełnie nowej rakiecie. Vega to rakieta nośna o niskim udźwigu budowana przez Europejską Agencję Kosmiczną, następczyni rakiet z rodziny Ariane (wideo).
Vega w trakcie startu
Vega w trakcie startuFoto: ESA


Prace nad rakietą Vega rozpoczęły się w 1998 roku, a kontrakt na pełne jej opracowanie ESA zawarła w roku 2003. Jest krewną Ferrari i Lamborghini, bo jej producentami są... Włosi. Głównym wykonawcą rakiety jest firma ELV, w której udziały mają włoska firma Avio S.p.A (70%) i Włoska Agencja Kosmiczna – ASI (30%).

Specjalnie z myślą o Vedze przebudowano także używane przez ESA Gujańskie Centrum Kosmiczne w Kouru (Gujana Francuska). Kompleks ELA-1 używano kiedyś dla rakiety Ariane-1. Teraz nazywa się ZLV (od fr. Zone de Lancement Vega).

Jako pierwsza europejska rakieta wykorzystuje jako paliwo w pierwszych trzech stopniach stały materiał pędny. Siła ciągu przy starcie rakiety zapewniana przez człon P80 wynosi 3040000 N. 2 kolejne człony: Zefiro 23 i Zefiro 9 zapewniają siłę ciągu 1200000 N (Z23) i 313000 N (Z9). Ostatni człon o nazwie AVUM, zasilany toksycznym ciekłym materiałem pędnym, zapewnia siłę ciągu 2450 N. W członie AVUM znajduje się również zestaw oprzyrządowania kontrolnego.

Montaż Vegi obył się na platformie startowej. Poszczególne elementy – stopnie rakiety nośnej – docierały osobno (zobacz wideo). Również osobno dotarła najwyższa część Vegi, czyli platforma z satelitami, obudowana osłoną aerodynamiczną.

Vega wykorzystywana będzie do startów komercyjnych. Za pierwszy start trzymamy kciuki wyjątkowo!

(ew/ESA/Wiki)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rakieta Vega gotowa do startu z polskim satelitą

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 14:36
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że jej nowa rakieta nośna Vega przeszła pozytywnie kolejny etap testów i jest gotowa do swojego pierwszego startu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poniedziałek debiutujemy na orbicie!

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 15:00
W poniedziałek 13 lutego zostanie wystrzelony w kosmos pierwszy polski satelita - PW-Sat.
rozwiń zwiń