Nauka

Tablety nie zastąpią PC?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 00:01
Mimo rosnącej od 5 lat sprzedaży tablety nie zastępują komputerów PC. Takie są wyniki badań analityków.
Tablety nie zastąpią PC?
Foto: sxc.hu

Analitycy z firmy IDC stwierdzili, że wszystkich tabletów - zarówno iPadów, jak i innych wyposażonych w systemy operacyjne Android oraz Windows - zostanie sprzedanych w 2012 roku na świecie 90 mln sztuk. W 2015 roku liczba sprzedanych tabletów wyniesie 140 mln, szacuje pismo "Computerworld".

Jednak mimo takiej ekspansji tabletów sprzedaż komputerów PC rośnie, nie spada. Według analityków z firmy Gartner na świecie w obecnym roku do wysyłki trafi 368 mln komputerów PC - o 4,4 proc. więcej niż w roku 2011. W 2013 roku liczba sprzedanych komputerów PC przekroczy 400 mln. Wzrośnie liczba sprzedawanych komputerów przenośnych wszystkich typów (notebook, netbooki i ultrabooki) kosztem desktopów, ale zjawisko to jest widoczne od 5-7 lat.

Jak zauważają analitycy tablety nie mogą przejąć wszystkich funkcji komputerów PC. Dla pracownika biurowego lub mobilnego, który pracuje w systemie informatycznym firmy, czyta e-maile i odpowiada na nie, przygotowuje prezentacje czy tworzy dokumentację lub arkusze kalkulacyjne, charakterystyczne jest stałe używanie klawiatury. Używanie przez dłuższy czas wirtualnej klawiatury na ekranie dotykowym tabletu męczy, zmniejsza wydajność pracy i stresuje użytkownika.

Rozdzielczość ekranu tabletów z reguły jest też niższa niż ekranów notebooków, co jest ważne, zwłaszcza przy pracy wymagającej dobrego rozpoznania szczegółów jak np. odczytywanie i projektowanie grafik.

Zdaniem analityków, rosnąca sprzedaż tabletów zarówno dla użytkownika domowego, jak i firmowego spowodowana jest zamawianiem tych urządzeń na potrzeby pracowników nie wykonujących dużej ilości pracy twórczej, np. tworzenia nowych dokumentacji, takich jak mobilni handlowcy oraz menadżerowie. W perspektywie kilku najbliższych lat, tablety w firmach staną się "drugimi komputerami", obok notebooków lub w firmach o zaostrzonych wymogach bezpieczeństwa - desktopów PC.

(ew/pap)

Czytaj także

Koniec ery papieru. Czas na e-Sejm

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 08:08
Wszyscy posłowie otrzymali tablety i żegnają się z papierowymi dokumentami. Elektroniczny obieg dokumentów ma pomóc oszczędzać papier.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PC przegrywają z tabletami

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 00:01
Mimo nowych wielordzeniowych procesorów, szybkich pamięci i wchodzących do użycia dysków flash dużej pojemności, chętnych do nabycia komputerów PC będzie w tym roku niewielu więcej niż w 2011 r. Inaczej rzecz się ma z tabletami.
rozwiń zwiń