Nauka

Ożarowskie detektory badają Marsa

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 15:27
Uzyskaliśmy status oficjalnego dostawcy podzespołów dla NASA - mówi Mirosław Grudzień, prezes VIGO System S.A. To ta firma dostarczyła sprzętu, który w poniedziałek rano wylądował na Marsie na pokładzie Curiosity.
Audio
  • Inżynier John Grotzinger: mam nadzieję, że nasz wielomiesięczny trud zainspiruje kolejne pokolenia do badań kosmosu.
Łazik Curiosity
Łazik CuriosityFoto: NASA

Łazik Curiosity wylądował na Marsie o godzinie 7.17 czasu polskiego. To największy w historii pojazd poruszający się po powierzchni Marsa. Urządzenie ma na pokładzie detektory wyprodukowane dla NASA przez polską firmę z Ożarowa Mazowieckiego.
Po trwającym 36 tygodni locie z Ziemi na Marsa i pokonaniu 567 milionów kilometrów sonda weszła w marsjańską atmosferę z prędkością 21 tysięcy km/h. Lądowanie przebiegło automatycznie i bez zakłóceń.
Operację lądowania wspierały z orbity Marsa sondy znajdujące się tam już od kilku lat: amerykańskie Mars Odyssey i Mars Reconnaissance Orbiter oraz europejski Mars Express.

Curiosity ma m.in. sprawdzić, czy na Marsie są lub były kiedyś warunki do rozwoju życia. W spektrometrach sondy zamontowane są detektory podczerwieni wyprodukowane dla NASA przez polską firmę VIGO System S.A. z Ożarowa Mazowieckiego.
- Czujemy wielką satysfakcję, że mogliśmy w niewielkim zakresie przyczynić się do realizacji tej ambitnej misji - mówi Mirosław Grudzień. - Na pokładzie Curiosity zainstalowano różne instrumenty naukowe, w tym czułe spektrofotometry przeznaczone do badania oparów materiałów, które powstaną w wyniku oświetlania określonych miejsc na powierzchni gruntu silnymi impulsami laserowymi. Analiza składu wymaga zastosowania czułych detektorów podczerwieni, pozwalających zbadać widmo absorpcyjne badanych par, co pozwala ustalić jakie związki chemiczne występują w mieszaninie gazów - wyjaśnia Grudzień.
(ew/PAP, IAR)

Czytaj także

Zobacz, czego Curiosity będzie szukał na Marsie (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 10:00
NASA to już pełnoprawna agencja filmowa. Po wielkim sukcesie wideo o 7 minutach strachu podczas lądowania Curiosity, należące do Agencji Jet Propulsion Laboratory publikuje kolejny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Curiosity wylądował! (relacja minuta po minucie)

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 19:00
Curiosity jest na Marsie. Ze wstępnych danych wynika, że jest w świetnym stanie. Przesłał już pierwsze zdjęcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Curiosity" wysłał pierwsze zdjęcia z Marsa

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 07:31
Sonda badawcza "Curiosity" z powodzeniem weszła w atmosferę Marsa i bezpiecznie wylądowała na powierzchni planety. Będzie szukała śladów życia.
rozwiń zwiń