Nauka

W Argentynie odnaleziono drugi co do wielkości meteoryt na świecie. Waży ponad 30 ton

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 12:30
Nazwaną na cześć okolicznej miejscowości skałę Gancedo wydobywano z ziemi dwa dni.
Meteoryty otrzymują nazwy zgodnie z miejscem upadku lub znalezienia
Meteoryty otrzymują nazwy zgodnie z miejscem upadku lub znalezieniaFoto: screen z filmu

Miano największego meteorytu na świecie zachował Hoba, który waży ok. 60 ton. Został odkryty w 1920 roki i znajduje się w Namibii. Największym meteorytem odnalezionym w Polsce jest wydobyty w 2012 roku meteoryt Morasko, ważący 261 kg.

Meteoryt to pozostałość drobnego skalnego ciała niebieskiego (meteoroidu) przyciągniętego przez znacznie większe ciało niebieskie, która w postaci ciała stałego dotarła do jego powierzchni.

Większość meteorytów pochodzi spośród kolidujących między sobą planetoid (ciało niebieskie o małych rozmiarach, obiegające Słońce), których orbity przecinają się z orbitą Ziemi. Pochodzenie pozostałych meteorytów jest trudne do określenia

x-news.pl, STORYFUL

Makroskopowo można zauważyć we wszystkich typach meteorytów tzw. skorupę obtopieniową, zwykle koloru czarnego, rzadziej beżowego. Poza tym, typowe są także regmaglipty - rzeźba powierzchniowa uformowana podczas przelotu poprzez atmosferę.

Mikroskopowo najłatwiej od skał ziemskich odróżnić meteoryty klasyfikowane jako chondryty. Meteoryty te zawierają chondry - sferyczne struktury krystaliczne, które powstają wyłącznie w warunkach nieważkości i próżni.

Ponadto wyróżnia je często wysoka zawartość niklu oraz obecność minerałów, których na Ziemi nie spotykamy jak również niespotykane proporcje zawartości różnych izotopów tlenu.

Meteoryty otrzymują nazwy zgodnie z miejscem upadku lub znalezienia.

Meteoryt po znalezieniu może otrzymać nazwę najbliższego charakterystycznego punktu geograficznego, np. rzeki (np. Meteoryt Willamette), góry, pasma górskiego (np. Meteoryt Sikhote-Alin), jeziora (np. Meteoryt Tagish Lake), miasta (np. Meteoryt Viedma) lub wioski.

Nazwy meteorytów nadawane są w języku kraju, w którym spadł i nie podlegają zmianie, nawet jeśli po pewnym czasie zmieniają się nazwy geograficzne miejsca upadku.

x-news.pl, Wikipedia, kk

Czytaj także

Nad Cyprem przeleciał meteoryt? Huki i błyski na niebie obudziły śpiących mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 16:32
- Nie potwierdzając niczego, mocno wierzymy w to, że był to meteoryt - powiedział lokalnym mediom przedstawiciel policji.
rozwiń zwiń