Polskie Radio
Section05
Cypr

Pękające garnki z Cypru. Polki zbadały starożytne naczynia kuchenne z Nea Pafos

Dr Edyta Marzec i Monika Miziołek z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz dr Kamila Nocoń z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego opisały ceramikę kuchenną, którą przed wiekami posługiwali się mieszkańcy cypryjskiego Nea Pafos.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia Cypr odkrycia archeologiczne odkrycia i ciekawostki historia Europy Grecja Włochy starożytność starożytna Grecja starożytny Rzym kuchnia włoska kuchnia grecka

Morski korytarz humanitarny do Strefy Gazy. "To wciąż symboliczna pomoc"

Dwieście ton żywności trafiło do palestyńskich cywilów w Strefie Gazy. Ryż, mąka, puszki z cieciorką, fasolą i tuńczykiem czy suszone daktyle, które mają nie tylko dużo witamin i minerałów, ale też znaczenie symboliczne w obliczu trwającego Ramadanu. Wszystko w ramach pierwszej misji humanitarnej do Strefy Gazy realizowanej drogą morską z Cypru.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Gazy Michał Strzałkowski pomoc humanitarna Bliski Wschód Cypr

Pomoc dla Gazy. Żołnierze USA budują pomost żywnościowy

Budowa pomostu na Morzu Śródziemnym u brzegu Strefy Gazy ma zapewnić 2 mln posiłków dziennie populacji palestyńskiej. Żywność będzie dostarczana drogą morską z Cypru. Tysiąc amerykańskich żołnierzy ma uczestniczyć w operacji, ale jedynie na morzu - poinformowało BBC.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Stany Zjednoczone USA Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy pomoc Palestyna Autonomia Palestyńska Morze Śródziemne BBC Cypr pomoc humanitarna

Nea Pafos. Jak funkcjonowała antyczna metropolia?

Nea Pafos powstało w czasach hellenistycznych, na przełomie IV i III wieku p.n.e. i było zamieszkiwane do połowy I tys. n.e., pełniąc funkcję głównego ośrodka - stolicy wyspy. Zrozumienie tego jak wyglądały i funkcjonowały antyczne metropolie ułatwiają cyfrowe, trójwymiarowe rekonstrukcje starożytnych miast. Taki projekt kończą właśnie specjaliści z trzech polskich uczelni. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Katarzyna Mirgos Cypr Ewdoksia Papuci-Władyka archeologia

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Prezydent Duda: niezwykłe świadectwo miłości bliźniego

"Niemieckie władze okupacyjne zagroziły śmiercią każdemu, kto na naszych ziemiach choćby tylko próbował udzielić jakiejkolwiek pomocy ukrywającemu się Żydowi. Jednak mimo tak surowej sankcji tysiące polskich Żydów otrzymało wsparcie pozwalające ocalić życie" - pisze prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym w dzienniku "Cyprus Mail".
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie beatyfikacja Żydzi Kościół Kościół katolicki pamięć prezydent Andrzej Duda Cypr Europa ŚWIAT

Cypr. Odkryto grobowce bogate w bezcenne skarby

Szwedzka ekspedycja, która od 2010 roku prowadzi wykopaliska w Hala Sultan Tekke w pobliżu miasta Larnaka na południowym wybrzeżu Cypru, nie spodziewała się takiego znaleziska. - Znaleźliśmy ponad 500 kompletnych artefaktów rozmieszczonych w dwóch grobowcach. Wiele artefaktów składa się z metali szlachetnych, klejnotów, kości słoniowej i wysokiej jakości ceramiki - mówi mówi Peter Fischer, profesor archeologii i kierownik ekspedycji.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Cypr archeologia starożytność odkrycia i ciekawostki NAUKA

Elżbieta Witek w cypryjskim parlamencie: razem możemy zadbać o bezpieczną przyszłość

- Razem możemy obronić pokój i zadbać o bezpieczną przyszłość naszą i przyszłych pokoleń; kluczowa jest dalsza jedność we wspieraniu Ukrainy, ponieważ nie jest to wojna regionalna, ale wojna zagrażająca bezpieczeństwu Europy i świata - powiedziała w czwartek marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek w parlamencie Cypru.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Cypr Elżbieta Witek wojna na Ukrainie

Marszałek Sejmu podsumowuje wizytę na Cyprze: mamy zbieżne poglądy na kwestie bezpieczeństwa i wojnę na Ukrainie

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła, że Polska i Cypr mają zbieżne poglądy w kwestii bezpieczeństwa i wojny wywołanej przez Władimira Putina na Ukrainie. Podsumowując trzydniową wizytę w Nikozji mówiła, że te tematy zdominowały jej rozmowy z cypryjskimi parlamentarzystami i przedstawicielami rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Cypr Elżbieta Witek Nikozja