Polskie Radio
Section05

Cypr

Polscy archeolodzy z własnym domem na Cyprze. Uniwersytet Warszawski otworzył stację badawczą w Pafos

Po sześciu dekadach badań i tymczasowych rozwiązań Uniwersytet Warszawski otworzył w cypryjskim Pafos swoją pierwszą archeologiczną stację badawczą. Inauguracja placówki, położonej nieopodal wpisanego na listę UNESCO stanowiska Nea Pafos, zbiegła się z obchodami 60-lecia obecności polskich archeologów na Cyprze. Wreszcie mamy swój dom – podkreślają badacze.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Warszawski historia świata historia Europy

Pajęczyna Abramowicza. Tak rosyjski oligarcha nie płacił podatków

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz zorganizował pajęczynę spółek offshore, pozwalającą mu uniknąć zapłaty podatku VAT od zakupu i użytkowania luksusowych jachtów - wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez brytyjskich i cypryjskich dziennikarzy. W przedstawionych przez nich poufnych dokumentach widać też, że celowo i z premedytacją wykorzystano schemat, stworzony do obsługi wielkich statków handlowych, nie luksusowych superjachtów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT podatki vat wyłudzenia Europa Rosja

Skandal na meczu Omonii z Legią. Nitras mówi o prowokacji

- Skandaliczne transparenty na stadionie w Nikozji to "powód do dyplomatycznej interwencji" - uważa minister sportu Sławomir Nitras. - To ewidentna prowokacja cypryjskich lub rosyjskich kibiców - stwierdził. Podczas meczu Omonii Nikozja z Legią Warszawa na trybunach stadionu pojawiły się banery m.in. z hasłami o "wyzwoleniu Warszawy przez Armię Czerwoną".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sławomir Nitras kibice mecze Legia Warszawa

Pękające garnki z Cypru. Polki zbadały starożytne naczynia kuchenne z Nea Pafos

Dr Edyta Marzec i Monika Miziołek z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz dr Kamila Nocoń z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego opisały ceramikę kuchenną, którą przed wiekami posługiwali się mieszkańcy cypryjskiego Nea Pafos.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia odkrycia archeologiczne odkrycia i ciekawostki historia Europy Grecja Włochy starożytność starożytna Grecja starożytny Rzym kuchnia włoska kuchnia grecka

Morski korytarz humanitarny do Strefy Gazy. "To wciąż symboliczna pomoc"

Dwieście ton żywności trafiło do palestyńskich cywilów w Strefie Gazy. Ryż, mąka, puszki z cieciorką, fasolą i tuńczykiem czy suszone daktyle, które mają nie tylko dużo witamin i minerałów, ale też znaczenie symboliczne w obliczu trwającego Ramadanu. Wszystko w ramach pierwszej misji humanitarnej do Strefy Gazy realizowanej drogą morską z Cypru.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Gazy Michał Strzałkowski pomoc humanitarna Bliski Wschód

Pomoc dla Gazy. Żołnierze USA budują pomost żywnościowy

Budowa pomostu na Morzu Śródziemnym u brzegu Strefy Gazy ma zapewnić 2 mln posiłków dziennie populacji palestyńskiej. Żywność będzie dostarczana drogą morską z Cypru. Tysiąc amerykańskich żołnierzy ma uczestniczyć w operacji, ale jedynie na morzu - poinformowało BBC.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Stany Zjednoczone USA Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy pomoc Palestyna Autonomia Palestyńska Morze Śródziemne BBC pomoc humanitarna

Nea Pafos. Jak funkcjonowała antyczna metropolia?

Nea Pafos powstało w czasach hellenistycznych, na przełomie IV i III wieku p.n.e. i było zamieszkiwane do połowy I tys. n.e., pełniąc funkcję głównego ośrodka - stolicy wyspy. Zrozumienie tego jak wyglądały i funkcjonowały antyczne metropolie ułatwiają cyfrowe, trójwymiarowe rekonstrukcje starożytnych miast. Taki projekt kończą właśnie specjaliści z trzech polskich uczelni. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Katarzyna Mirgos Ewdoksia Papuci-Władyka archeologia