Nauka

Polacy opracowali naszpikowany czujnikami i elektroniką kombinezon bojowy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 20:47
Ma on wspomagać komandosów, ratowników medycznych i strażaków w ćwiczeniach i w akcjach bojowych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP

W projekt zaangażowały się m.in. Uniwersytet Medyczny w Łodzi, łódzka Akademia Sztuk Pięknych i Akademickie Centrum Designu, które opracować mają design bojowego kombinezonu oraz kilka firm i start-upów zrzeszonych w Łódzkim Dystrykcie Zbrojeniowym.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Jak powiedział jeden z twórców koncepcji kombinezonu Przemysław Nowakowski, pomysł narodził się z kontaktów z jednostkami specjalnymi i strażą pożarną.

- Zidentyfikowaliśmy pewne potrzeby, które wydały się nam bardzo ciekawe i zaproponowaliśmy rozwiązania, które rzeczywiście mogą pomóc w treningu, ale także chronić zdrowie i życie żołnierzy, strażaków czy ratowników medycznych - wskazał Nowakowski, który sam prowadzi szkolenia w jednej z polskich jednostek specjalnych.

Zobacz wideo:

PAP

***

Projekt kombinezonu to jedno z pierwszych wspólnych rozwiązań firm i instytucji zrzeszonych w Łódzkim Dystrykcie Zbrojeniowym – klastrze, który powstał, żeby wspierać innowacyjne firmy z branży zbrojeniowej działające w regionie.

Klaster tworzy kilka firm i start-upów, a także łódzka Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy z Bydgoszczy oraz Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nastolatki budzą się w nocy, by sprawdzić wiadomości w mediach społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 14:10
Tak postępuje jedna na pięć młodych osób. Jak wskazują naukowcy, takie zachowanie sprzyja permanentnemu uczuciu przemęczenia, co pogarsza samopoczucie i obniża jakość życia.
rozwiń zwiń