X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Mrówki potrafią korzystać z narzędzi ułatwiających im pracę

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 21:01
Naukowiec Istvan Maak z uniwersytetu w węgierskim Szegedzie zaoferował dwóm gatunkom mrówek miód oraz miód rozcieńczony wodą a także przedmioty mogące posłużyć do transportowania tego pokarmu. Okazało się, że mrówki potrafią to wykorzystać.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: freeimages.com

Owady dostały między innymi gałązki, igły sosnowe, grudki ziemi, papier i gąbkę.

Eksperymentując z różnymi "narzędziami" mrówki wybrały te, które najlepiej im się sprawdziły - łatwo nasiąkające i poręczne skrawki papieru oraz gąbki. Wybrały je, mimo że w naturalnym środowisku one nie występują.

Robotnice Aphaenogaster subterranea preferowały małe grudki ziemi do przenoszenia rozcieńczonego miodu, a gąbki - do miodu czystego. W większości przypadków rozrywały nawet gąbkę na mniejsze kawałki, zapewne, aby były wygodniejsze w użyciu.

Z kolei osobniki gatunku Aphaenogaster senilis początkowo używały na równi wszystkich dostępnych przedmiotów, potem jednak skoncentrowały się na kawałkach papieru oraz gąbki.

Doświadczenie sugeruje, że mrówki potrafią wziąć pod uwagę zarówno właściwości potencjalnych narzędzi, jak i przenoszonej cieczy i optymalnie dopasować parametry do zadania. Choć ich mózgi są maleńkie, potrafią się nauczyć używania nowych narzędzi.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zwierzęta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karaluchy-cyborgi pomogą ludziom?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 16:08
Amerykańscy naukowcy opracowali metodę pozwalającą na tworzenie map dużych, niebezpiecznych miejsc, takich jak np. ruiny budynków, do których ludzie nie weszliby ze względu na różne zagrożenia. Pomagać im w tym będą drony, ale także insekty-cyborgi.
rozwiń zwiń