Nauka

Organizacja ICAN laureatem Pokojowej Nagrody Nobla 2017

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 13:34
Komitet Noblowski przyznał Pokojowę Nagrodę Nobla, Międzynarodowej Kampanii na rzecz Likwidacji Broni Nuklearnej. Decyzję ogłoszono w Oslo. 
International Campaign to Abolish Nuclear Weapons (ICAN) to międzynarodowa koalicja 450 organizacji w ponad 100 krajach
International Campaign to Abolish Nuclear Weapons (ICAN) to międzynarodowa koalicja 450 organizacji w ponad 100 krajachFoto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

International Campaign to Abolish Nuclear Weapons (ICAN) to międzynarodowa koalicja 450 organizacji w ponad 100 krajach. Celem kampanii jest wprowadzenie zakazu użycia broni nuklearnej poprzez międzynarodową konwencję służącą eliminacji takiej broni. 

Szefowa ICAN Beatrice Fihn oznajmiła w piątek, że wykorzysta Pokojową Nagrodę Nobla, by wywierać presję na jak najwięcej krajów, aby podpisały traktat zakazujący broni nuklearnej i ratyfikowały go.

Fihn, pytana o to, co chciałaby powiedzieć prezydentowi Donaldowi Trumpowi i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Unowi, odparła, że chciałabym im przypomnieć, iż posiadanie broni jądrowej jest nielegalne, podobnie jak grożenie użyciem jej. "Muszą przestać" - dodała.

Norweski Komitet Noblowski rozpatrzył w tym roku kandydatury 318 osób i instytucji, w tym 215 kandydatur osób i 103 kandydatury organizacji. 

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak