Polskie Radio
Section05
Pokojowa Nagroda Nobla

Józef Rotblat. Z warszawskich Nowolipek po nagrodę Nobla

Przedstawiał się jako Polak z brytyjskim paszportem, ale oficjalnie nie jest uznawany za polskiego noblistę. Był współtwórcą bomby atomowej, ale kiedy zdał sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą ta broń, zaangażował się w ruch zwalczający własny wynalazek. W 1995 roku uhonorowano go za to Pokojową Nagrodą Nobla.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA nagroda Nobla bomba atomowa fizyka Pokojowa Nagroda Nobla

NASZ WYWIAD Dwie strony Pokojowej Nagrody Nobla. "Warto skupiać uwagę na tej jasnej"

- Nagroda dla "Memoriału" jest wyraźnym sygnałem dla Putina. Nagroda dla Bialackiego to sygnał dla Łukaszenki, a nagroda dla Centrum Wolności Obywatelskich jest sygnałem dla kogo? Można odnieść mylne wrażenie, że organizacje te łączy wspólny mianownik, którym jest walka z reżimem w każdym z tych krajów - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl o tegorocznych laureatach Pokojowej Nagrody Nobla dr Nadia Gergało-Dąbek, badaczka z Centrum Europy Wschodniej UMSC.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pokojowa Nagroda Nobla Aleś Bialacki Memoriał

Reportaż "Strażnicy pamięci. Pół roku później" [POSŁUCHAJ]

Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka "Memoriał" zaczęło działalność w roku 1987, a formalnie powstało pod koniec stycznia 1989 roku. Zajmuje się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji radzieckich, w tym w okresie stalinowskim, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR. Organizacja otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za 2022 rok.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski Trójka Pokojowa Nagroda Nobla Memoriał Rosja

Pokojowa Nagroda Nobla dla białoruskiego opozycjonisty. Zarembiuk: Aleś Bialacki to człowiek idei

- Oprócz Bialackiego w więzieniu znajduje się jeszcze sześciu członków "Wiosny". Każdy z nich znał to ryzyko, od 2001 r., gdy zdelegalizowano tę organizację, wiedział, że każdego dnia mogą zapukać do drzwi i aresztować za działalność społeczną - mówił w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk (Dom Białoruski w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  Aleś Bialacki Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Ukraina Białoruś Pokojowa Nagroda Nobla nagroda Nobla Wiesław Molak

"Docenienie wszystkich Białorusinów walczących o wolność". Cichanouska o Pokojowej Nagrodzie Nobla

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu, który odsiaduje karę więzienia, jest "docenieniem wszystkich Białorusinów walczących o wolność i demokrację" - napisała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska na Twitterze. "Wszyscy polityczni więźniowie powinni być natychmiast uwolnieni"- podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Swiatłana Cichanouska Pokojowa Nagroda Nobla Europa Europa Wschodnia

"Pokojowy Nobel daje nam wiarę, że zwyciężymy". Były ambasador Białorusi w Polsce o wyróżnieniu Alesia Bialackiego

- Aleś Bialacki całe swoje życie walczy o prawa człowieka i swobodę na Białorusi. Przyznanie mu Pokojowej Nagrody Nobla daje nam wiarę, że zwyciężymy - powiedział białoruski opozycjonista, były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT nagroda Nobla Pokojowa Nagroda Nobla Rosja Ukraina Białoruś prawa człowieka Aleś Bialacki społeczeństwo

"Docenienie wszystkich Białorusinów walczących o wolność". Cichanouska o Pokojowej Nagrodzie Nobla

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu, który odsiaduje karę więzienia, jest "docenieniem wszystkich Białorusinów walczących o wolność i demokrację" - napisała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska na Twitterze. "Wszyscy polityczni więźniowie powinni być natychmiast uwolnieni"- podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Swiatłana Cichanouska Pokojowa Nagroda Nobla Europa Europa Wschodnia

Pokojowa Nagroda Nobla. Jan Piekło: wskazano na kluczowy dla przyszłości świata region

- Ukraina, Białoruś i Rosja stanowią wspólny mianownik do rozwiązania problemów globalnych. Najpewniej tym kierowała się Królewska Szwedzka Akademia Nauk, podejmując decyzję o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador RP w Kijowie. 
Zobacz więcej na temat:  Pokojowa Nagroda Nobla nagroda Nobla ŚWIAT Ukraina Białoruś Rosja Aleś Bialacki

Pokojowe noblistki z wizytą u Ukrainek w Krakowie

Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla - Leymah Gbowe z Liberii, Jody Williams ze Stanów Zjednoczonych oraz Tawakkol Karman z Jemenu przyjechały do Krakowa, aby spotkać się z ukraińskimi rodzinami, które uciekły przed wojną. - Ich walka jest naszą walką, ich ból jest naszym bólem i ich zwycięstwo będzie także naszym zwycięstwem - powiedziała Tawakkol Karman, jemeńska dziennikarka, polityk i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2011 roku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan muzyka hp nagroda Nobla Nobel Pokojowa Nagroda Nobla Ukraina wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Rosja