Nauka

Woda podstawą życia

Około 70 proc. ciała dorosłego człowieka to woda. W "Eurece" mówiliśmy o jej olbrzymiej roli w świecie organizmów żywych, a także w rolnictwie i przemyśle.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: David Dennis/Shutterstock.com
O Audycji

Wszystkie organizmy potrzebują wody, bo uczestniczy ona w przebiegu większości reakcji metabolicznych, stanowi środek transportu wewnątrzustrojowego: np. produktów przemiany materii, substancji odżywczych, hormonów, enzymów, a także reguluje temperaturę. Stanowi płynne środowisko niezbędne do usuwania końcowych produktów przemiany materii.

Człowiek powinien dziennie spożywać od 2 do 3 litrów wody w postaci pokarmów i napojów.

- Mój lekarz powiedział mi, że objaw zmęczenia w ciągu dnia nie zawsze spowodowany jest przepracowaniem. Bardzo często jest to zmęczenie związane z niedoborem wody. To samo dotyczy też roślin, rośliny także narażone są na tzw. stres wodny - mówił w audycji  dr n. rolniczych Michał Krysiak, autor prac popularno-naukowych dot. bioróżnorodności.

Ludzie wykorzystują przede wszystkim wody słodkie: opadowe, powierzchniowe i podziemne, które stanowią  3 proc. całych zasobów wodnych. W gospodarstwach domowych zużywa się średnio  200-300 litrów wody dziennie na osobę, do kąpieli, prania i mycia naczyń. Potrzeby i możliwości wykorzystania wody rosną, a jej zasoby nie.

Czy powinniśmy się martwić, że kiedyś na Ziemi zabraknie wody? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr n. rolniczych Michał Krysiak (autor prac popularno-naukowych dot. bioróżnorodności)

Data emisji: 29.03.2018

Godzina emisji: 19.09

kh/mg

Playlista