X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Tunel, komnata i tysiące skarbów. W Meksyku odkryto zabytki z epoki prekolumbijskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 10:00
Teotihuacan znów zadziwia. To odkrycie przerosło najśmielsze oczekiwania samych archeologów. Meksykańscy specjaliści znaleźli w starożytnym mieście mający ponad 2 tysiące lat tunel, prowadzący do trzech ukrytych komnat.
Audio
  • W Meksyku odkryto nowe skarby epoki prekolumbijskiej (IAR/Sylwia Mróz)

Odkryto w nich kilkadzisiąt tysięcy bezcennych przedmiotów. Prace badawcze, które doprowadziły do niezwykłego odkrycia, trwały ponad pięć lat.

Eksperci znaleźli ponad 50 tysięcy przedmiotów, które mogły być wykorzystywane w rytuałach ludu prekolumbijskiego, zamieszkującego miasto Teotihuacan. Wśród znalezionych rzeczy są przedmioty z jadeitu, muszle, biżuteria, obsydianowe ostrza, ceramika, rzeźby oraz drewniane artefakty zachowane w bardzo dobrym stanie. - Są to drogocenne przedmioty, zarówno ze powodów ekonomicznych, jak i symbolicznych - mówi archeolog Sergio Gomez.

Bogatą zawartość zdradzały już ślady po rytualnych ofiarach u wejścia do tunelu, znajdującego się pod Świątynią Upierzonego Węża, czyli jednego z najważniejszych bóstw w panteonie dawnych mieszkańców. - Ponieważ było to szczególnie święte miejsce, sądzimy, że władcy miasta mogli błagać ttam o powodzenie w rządach lub uzyskiwać boską sankcję dla swojej władzy - mówi Sergio Gomez.

Zdaniem badaczy, tunel mógł też prowadzić do królewskich grobowców i miejsca, w którym została pogrzebana elita starożytnego miasta. Odkryte przedmioty mogą również pomóc w lepszym zrozumieniu mieszkańców Teotihuacan, o których do dziś wiemy niewiele. Do dzisiaj nie znaleziono tam żadnego królewskiego pochówku, nie wiemy więc, na czym polegały rządy w Teotihuacan. Nie wiadomo też, czy były dziedziczne.

Wszystko wskazuje na to, że tunel był używany do około 250 roku n.e., kiedy go zapieczętowano.

Teotihuacan dominowało na terenach dzisiejszego Meksyku w okresie 100 r. p.n.e. do ok. 750 r. n.e. Nazwa miasta Teotihuacan pochodzi z języka nahuatl i oznacza "miejsce, w którym ludzie stają się bogami". Nie wiadomo, jak miasto nazywało się naprawdę i jakim językiem mówili jego mieszkańcy. Wiadomo tylko, że ośrodek mogło zamieszkiwać nawet 100 000 osób, a olbrzymie ruiny były uważane za święte już przez Azteków, którzy włądali tymi terenami kilka wieków później.

Cały kompleks jest na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

(ew/IAR/Telegraph)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak