Kultura

Tajemnice życia Jerzego Nowosielskiego - "nietoperza w świątyni" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 06:00
O wydanej niedawno biografii wybitnego malarza i rysownika opowiada specjalnie dla naszego serwisu jej autorka, Krystyna Czerni.

Krystyna Czerni, krytyk i historyk sztuki, za namową wydawnictwa Znak podjęła się trudnego i pracochłonnego zadania. Jak sama przyznaje: pracy niemal detektywistycznej, czyli napisania biografii Jerzego Nowosielskiego. Książka już jest na rynku, kryje się pod tajemniczym tytułem "Nietoperz w świątyni".

Autorka za motto swojej pracy obrała słowa Tadeusza Różewicza, wieloletniego przyjaciela malarza: "Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości 'niebiańskiej' i miłości 'ziemskiej'. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni. Nowosielski jest rozdzierany, nie na powierzchni płótna, deski czy muru, ale w podświadomości, poza ramami obrazu". Wyjaśniają one również tytuł publikacji.

Krystyna Czerni opowiada serwisowi kultura.polskieradio.pl o swojej książce, kompletowaniu dokumentacji, rozmowach ze znajomymi i przyjaciółmi Jerzego Nowosielskiego.

Zobacz naszą rozmowę z Krystyną Czerni, klikając odpowiednią ikonę w boksie"Wideo" po prawej stronie.

/

Ta publikacja to 439 stron tekstu o życiu i twórczości Jerzego Nowosielskiego. Autorka materiały do książki zbierała długo, samo pisanie zajęło jej pół roku. Próbowała załatać białe plamy w wiedzy na temat jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich. Czy jej się udało ocenią czytelnicy. "Nietoperz w świątyni" wciąga, pisany jest delikatnym, pełnym wyczucia językiem. Publikację wzbogacają liczne wspomnienia oraz fotografie. Wydaje się, że życiorys artysty został już napisany (choć zawsze znajdą się niespisane anegdoty i wspomnienia); nie zmienia to jednak faktu, że o twórczości Jerzego Nowosielskiego można pisać nadal. Do kolejnej książki przygotowuje się także Krystyna Czerni.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Odszedł Jerzy Nowosielski

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 12:29
W dzisiejszej audycji przedstawimy m.in. wspomnienie o zmarłym wczoraj wybitnym malarzu i teoretyku sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Nowosielski - wspomnienie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 17:31
W audycji Aleksandry Łapkiewicz o zmarłym artyście mówią jego przyjaciele, znajomi oraz znawcy twórczości.
rozwiń zwiń