Polskie Radio
Section05
Jerzy Pomianowski

Izaak Babel. Czarodziej słów, kronikarz wojny, wróg Stalina

"Dostrzegał to, czego inni nie dostrzegali, kiedy mówił, głos jego zadziwiał" - pisał o Izaaku Bablu jego przyjaciel Ilia Erenburg. Konstanty Paustowski po lekturze Bablowskiego "Króla" stwierdził: "wszystko, co ten człowiek napisze, nie będzie nigdy bezbarwne i mdłe". Ale wielki talent nie uchronił Izaaka Babla przed zbrodniczą machiną ZSRR. Pisarz został rozstrzelany 27 stycznia 1940 roku w Moskwie. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi KSIĄŻKA książki literatura opowiadanie proza ZSRR Jerzy Pomianowski Odessa Rosja wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bolszewicy Siemion Budionny

Jerzy Pomianowski: znajomość z Schulzem wzięła się ze snobizmu uczniowskiego

W tym roku mija 80. rocznica śmierci Brunona Schulza. Z tej okazji na antenie Programu 2 Polskiego Radia, przez cały tydzień, emitowaliśmy gawędy poświęcone twórcy "Sklepów cynamonowych". - Moja pierwsza znajomość z Schulzem wzięła się ze zwykłego snobizmu uczniowskiego, polegającego na tym, ażeby wykazać się znajomością lektur nieobowiązkowych - wspominał w nagraniu z roku 2002 prozaik i eseista, Jerzy Pomianowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Jerzy Pomianowski Bruno Schulz

Jerzy Pomianowski – pisarz, który się wtrącał

- Jerzy Pomianowski powiedziałby dziś, że warto czytać literaturę współczesną, która najbardziej się wtrąca. Dostrzegał on bowiem misję inteligenta, który zajmuje się sprawami nierozwiązanymi, zawikłanymi i pozostawiającymi wiele niejasności – powiedziała Katarzyna Roman-Rawska z Instytutu Rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego. W Polskim Radiu 24 przypomniała postać pisarza i dramaturga, który zmarł w wieku 95 lat 29 grudnia 2016.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Pomianowski pisarz literatura książki Błażej Prośniewski