Kultura

Woody Allen ironicznie o Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 15:36
W swoim najnowszym filmie "Midnight in Paris" Allen komentuje utarte opinie na temat Paryża. Zdaniem francuskiego krytyka filmowego Serge’a Kaganskiego robi to inteligentnie, z wdziękiem i humorem.
Audio
  • O filmie "Midnight in Paris" opowiada Tomasz Siemieński, Cannes (IAR)

Serge Kaganski, jeden z najbardziej znanych francuskich krytyków filmowych, uważa, że najnowsze dzieło Woody'ego Allena "Midnight in Paris" nie jest arcydziełem, ale filmem przyjemnym i inteligentnym. Światowa premiera filmu odbyła się w dniu otwarcia festiwalu w Cannes (11 maja).

Serge Kaganski, powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że film "Midnight in Paris” bardzo mu się podobał, między innymi dlatego, że Woody Allen z lekką ironią mówi w nim o utartych opiniach na temat Paryża. - Mówi o nich z sympatią, ale równocześnie podchodzi do tego z pewnym dystansem krytycznym. Mówi o tym wszystkim w sposób bardzo inteligentny, i równocześnie z wdziękiem i humorem - dodaje krytyk.

Według Serge’a Kaganskiego, bohater filmu, który jest alter ego samego Allena, marzy o innych czasach, ale rozumie, że to marzenie nie może się spełnić. Francuskiemu krytykowi filmowemu podobały się również skomplikowane relacje między postaciami filmu. Tę złożoność komplikuje fakt, że akcja rozgrywa się w różnych epokach.
-To przypomina trochę inne filmy Allena, takie jak "Manhattan" i "Purpurowa róża z Kairu", gdzie również rzeczywistość mieszała się z fikcją - mówi.

Zdaniem Serge’a Kaganskiego "wszystkie kolejne filmy Allena są wariacjami na temat filmów Allena. 

Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Film Woody'ego Allena rozpoczął Festiwal Filmowy w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 09:50
"Midnight in Paris" Allena to pełna uroku i bardzo zabawna opowieść o Paryżu i o marzeniach.
rozwiń zwiń