X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

"Lapidaria" Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 20:00
Dziś przypada 5. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego. Z tej okazji przypominamy zapiski pisarza, które ukazały się w 6 tomach pod wspólnym tytułem "Lapidaria".
Audio
Ryszard Kapuściński
Ryszard KapuścińskiFoto: fot :PAP/Photoshot

Ryszard Kapuściński był (choć bardzo trudno pisać o Nim w czasie przeszłym) reportażystą, pisarzem i fotografem. Rok 1956 był ważny w jego karierze z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze za reportaż "To też jest prawda o Nowej Hucie" dostał Złoty Krzyż Zasługi, po drugie po raz pierwszy wyjechał za granicę - do Indii. 24-letni Kapuściński połączył wtedy (na całe życie) swoje dwie pasje - reporterski ogląd świata z poznawaniem jego najdalszych zakątków. W 1962 roku został korespondentem PAP-u, pisał teksty z Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki. Jego "Wojna futbolowa" o podróżach po Afryce i Ameryce Łacińskiej, "Cesarz" o Etiopii czy "Szachinszach" o Iranie weszły do kanonu polskiej literatury i przyniosły mu dużą popularność za granicą, tłumaczono je na wiele języków. Ryszard Kapuściński jest znany na całym świecie.

"Lapidaria" Ryszarda Kapuścińskiego to zapiski i notatki autora obejmujące lata 1980-2006. Spontaniczne, łapiące moment, nie stanowią spójnej całości. Kapuściński notował, zapisywał swoje myśli, spostrzeżenia, wypisywał najciekawsze fragmenty z przeczytanych w ciągu całego życia książek. Opublikowano je w 6 tomach, ostatni ukazał się w roku 2007.

W tekście poświęconym "Lapidariom" pisał między innymi:

- "Lapidarium" jest tekstem pisanym spontanicznie od przypadku do przypadku – jest to rodzaj pisania spontanicznego. "Lapidaria" stanowią taki odrębny nurt, nie powiązany innymi moimi książkami. Jest to rodzaj zapisu stanu, zapisu wrażeń i refleksji. Czasami to jest jakiś cytat, czasami fragment rozmowy, czyichś wypowiedzi. To jest luźny zbiór w formie bardzo różnych rzeczy, bo takie, jak powiadam, jest nasze myślenie – bardzo różnorodne, bardzo nieskładne, często bardzo niepowiązane. I to jest technika i forma "Lapidarium". (…) To jest książka, którą można w dowolnym miejscu otworzyć i w dowolnym miejscu przerwać czytanie. [za: www.kapuscinski.info]


Czytane – między innymi przez Julię Hartwig, ks. Adama Bonieckiego, Jurka Owsiaka i prof. Andrzeja Zolla – pojawiły się na antenie radiowej Trójki w pierwszą rocznicę śmierci "Cesarza reportażu", 23 stycznia 2008 roku. Pochodzą ze wszystkich sześciu tomów. Zapraszamy do słuchania!

mn/as

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni