Polskie Radio
Section05
Etiopia

Niosą pomoc w najbardziej niebezpiecznych regionach świata. Polska Misja Medyczna podsumowuje tegoroczne działania

To był trudny i wymagający rok dla pracowników Polskiej Misji Medycznej. Nieśli oni pomoc potrzebującym w różnych częściach świata, m.in. w w Syrii i Turcji po trzęsieniu ziemi, w czasie konfliktu w Strefie Gazy oraz w zniszczonej przez wojnę domową Etiopii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polska pomoc konflikty międzynarodowe pomoc lekarz medycyna Strefa Gazy trzęsienie ziemi Turcja Syria

Królestwo Aksum, czyli współczesna Etiopia

Aksum rozwijało się dzięki kontaktom handlowym między Półwyspem Arabskim i Afryką, np. z królestwem Meroe, z którego sprowadzało m.in. kość słoniową, kauczuk, przyprawy korzenne i dostarczało je na szlaki handlowe. Z portu w Adulis przewożono towary do basenu Morza Śródziemnego, a także do Indii i na Cejlon. Okres świetności przeżywało w III-VI wieku – rozszerzyło swe granice w kierunku południowym i zachodnim i stało się jedną z potęg ówczesnego świata bliskowschodniego.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Katarzyna Kobylecka chrześcijaństwo Afryka Afryka Północna geografia starożytność zabytki podróże turystyka religia islam

Zboże dla Etiopii. 25 tysięcy ukraińskiej pszenicy dotarło na miejsce

- Pierwszy statek w ramach programu humanitarnego "Grain from Ukraine" dostarczył do Etiopii 25 tysięcy ton ukraińskiej pszenicy. Pomimo rosyjskiej agresji Ukraina wypełnia swoje zobowiązania wobec Organizacji Narodów Zjednoczonych - poinformował przedstawiciel korpusu dyplomatycznego Ukrainy w Etiopii Ołeksandr Zub.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Rosja zboże żywność GOSPODARKA

Piotr Rypson: mieszkańcy Erytrei są świadomi, że mieszkają tam kilka tys. lat

- Asmara, stolica Erytrei, ma wspaniały klimat. Nie ma tam żadnych komarów, żadnych chorób tropikalnych, a raz do roku w porze deszczowej, przez kilka tygodni pada deszcz i wszyscy się cieszą, bo ogólnie jest bardzo sucho. Jedyny minus to ten, że jest bardzo wysoko - miasto znajduje się ponad 2000 m n.p.m. - i krew potrafi często lecieć z nosa, bo jest mniej tlenu - opowiadał w Dwójce Piotr Rypson, historyk sztuki, kurator, krytyk, literaturoznawca i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek erytrea asmara Addis Abeba Dwójka KULTURA

"Stanowczo potępiamy barbarzyńską zbrodnię". Polskie MSZ interweniuje po masakrze w Etiopii

Wzywamy strony konfliktu do powstrzymania się od przemocy i apelujemy o nieskrępowany dostęp dla dostaw humanitarnych do prowincji Tigraj - podkreślił w piątek MSZ w stanowisku w związku z doniesieniami o zbrodniach popełnionych w Aksum w regionie Tigraj w Etiopii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ dyplomacja Polityka zagraniczna Polski pomoc