Kultura

Festiwal Filmowy Upside Down

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 17:45
21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Zapraszamy gorąco na Festiwal Filmowy Upside DOWN - 24-25 marca 2012 w warszawskim Kinie Muranów.

W 2010 roku Marta Dzido i Piotr Śliwowski zrealizowali film dokumentalny pt. "Downtown. Miasto Downów". Film opowiada o projekcie fotograficznym Oiko Petersena. Postanowił on, używając stylistyki zarezerwowanej dla reklamy, sfotografować kilkanaście osób z zespołem Downa. Fotografowani modele, ubrani w kreacje, specjalnie zaprojektowane dla nich przez czołowych polskich projektantów, wcielali się w role bohaterów swoich marzeń: wiosennej czarodziejki, gwiazdy hip-hopu, kierowcy samochodu, diwy operowej, gospodyni domowej czy malarza.

- Przez półtora roku towarzyszyliśmy z kamerą bohaterom/bohaterkom projektu, filmowaliśmy pierwsze spotkania Oiko Petersena z modelami, ich rodzicami i opiekunami, obserwowaliśmy kształtowanie się ich wzajemnych relacji, poznawanie się i zdobywanie zaufania. Oiko szukał odpowiedzi na pytania: jaki jest świat Downów? Jaka jest ich wrażliwość, temperamenty, zainteresowania i marzenia? Jacy są? - opowiadali twórcy filmu.

- Świat osób z zespołem Downa okazał się zaskakujący zarówno dla Oiko Petersena, jak i dla nas. Ich bezgraniczna szczerość, naiwność i prostota myślenia są tutaj wartością; (…) Podróż do Downtown - Miasta Downów pozwoliła nam oderwać się na chwilę od zwykłej codzienności i zastanowić, co dla nas jest naprawdę ważne. Podział na my - oni przestał istnieć.

Po licznych pokazach filmu, spotkaniach z publicznością, Marta i Piotrek postanowili zrobić kolejny krok. Jest nim zorganizowany we wspólpracy ze Stowarzyszeniem Bardziej Kochani festiwal filmowy "Upside Down".

- Tym, co wydaje nam się interesujące, jest możliwość zaprezentowania filmów z różnych stron świata, a tym samym pokazanie polskiej publiczności, w jaki sposób kształtują się relacje z niepełnosprawnymi intelektualnie w innych społeczeństwach, innych kręgach kulturowych. Może to być doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i do inspiracji, zwłaszcza, że planujemy by pokazom filmowym towarzyszyły dyskusje tematyczne, w których oprócz polskich profesjonalistów uczestniczyliby także zagraniczni twórcy filmowi, bohaterowie filmów... - napisali w eksplikacji festiwalu.

Gościem specjalnym festiwalu będzie reżyserka z Izraela - Hadasah Ben Herzel, autorka dokumentu "Nitsan and Sagi", który opowiada o wspólnym życiu pary z zespołem Downa. Projekcja filmu i spotkanie z autorką  w niedzielę 25 marca o godzinie 13. Szczegółowe informacje na temat pokazów można znaleźć TU.

 

as.   
                       

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni