Kultura

"Infantka" Diego Velazqueza w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 16:27
Portret Infantki Małgorzaty Teresy z lat 50. XVII wieku autorstwa hiszpańskiego malarza Diego Velazqueza, będzie mona zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Infantka Diego Velazqueza w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Foto: Materiały prasowe
 Obraz wypożyczono z Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu na potrzeby realizowanego przez wrocławskie muzeum wspólnie z wiedeńskim jednostką projektu "Ganymed goes Europe".

- Ganymed goes Europe" to międzynarodowy projekt, którego ideą jest stworzenie nowoczesnej formuły łączącej w sobie trzy dziedziny sztuki: malarstwo, literaturę i teatr - wyznała Anna Kowalów Rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dodała również, że jego pomysłodawcy czyli austriacka grupa Wenn Es Soweit Ist, poprosili siedmiu znanych psiarzy i pisarki o napisanie utworów literackich, które będą inspirowane dziełami sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

- Gotowe teksty posłużą (...) do przygotowania siedmiu kameralnych przedstawień, które zaprezentowane zostaną przy poszczególnych dziełach sztuki - podkreśliła Anna Kowalów. Przedstawienia będą wystawiane jednocześnie i kilkakrotnie podczas siedmiu wieczorów.

- Spacerujący po muzeum widzowie znajdą się w centrum akcji scenicznej i sami zadecydują, na jak długo przystaną przy każdej z siedmiu scen i w jakiej kolejności będą je oglądać - powiedziała rzeczniczka. 

Austriacka naoblista Elfriede Jelinek napisała tekst do obrazu Diego Velazqueza, zatytułowany "Księżniczki! Płonące podszycie!". Powstały również teksty do dzieła "Ewa" Lucasa Cranacha Starszego oraz obrazów Johanna Glegglera "Alegoria zmysłu smaku" i "Alegoria zmysłu dotyku".

Premiera projektu odbędzie się 24 maja.

kc/PAP
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni