Kultura

Tajemnice życia Jerzego Nowosielskiego - "nietoperza w świątyni" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 06:00
O wydanej niedawno biografii wybitnego malarza i rysownika opowiada specjalnie dla naszego serwisu jej autorka, Krystyna Czerni.

Krystyna Czerni, krytyk i historyk sztuki, za namową wydawnictwa Znak podjęła się trudnego i pracochłonnego zadania. Jak sama przyznaje: pracy niemal detektywistycznej, czyli napisania biografii Jerzego Nowosielskiego. Książka już jest na rynku, kryje się pod tajemniczym tytułem "Nietoperz w świątyni".

Autorka za motto swojej pracy obrała słowa Tadeusza Różewicza, wieloletniego przyjaciela malarza: "Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości 'niebiańskiej' i miłości 'ziemskiej'. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni. Nowosielski jest rozdzierany, nie na powierzchni płótna, deski czy muru, ale w podświadomości, poza ramami obrazu". Wyjaśniają one również tytuł publikacji.

Krystyna Czerni opowiada serwisowi kultura.polskieradio.pl o swojej książce, kompletowaniu dokumentacji, rozmowach ze znajomymi i przyjaciółmi Jerzego Nowosielskiego.

Zobacz naszą rozmowę z Krystyną Czerni, klikając odpowiednią ikonę w boksie"Wideo" po prawej stronie.

/

Ta publikacja to 439 stron tekstu o życiu i twórczości Jerzego Nowosielskiego. Autorka materiały do książki zbierała długo, samo pisanie zajęło jej pół roku. Próbowała załatać białe plamy w wiedzy na temat jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich. Czy jej się udało ocenią czytelnicy. "Nietoperz w świątyni" wciąga, pisany jest delikatnym, pełnym wyczucia językiem. Publikację wzbogacają liczne wspomnienia oraz fotografie. Wydaje się, że życiorys artysty został już napisany (choć zawsze znajdą się niespisane anegdoty i wspomnienia); nie zmienia to jednak faktu, że o twórczości Jerzego Nowosielskiego można pisać nadal. Do kolejnej książki przygotowuje się także Krystyna Czerni.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Odszedł Jerzy Nowosielski

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 12:29
W dzisiejszej audycji przedstawimy m.in. wspomnienie o zmarłym wczoraj wybitnym malarzu i teoretyku sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Nowosielski - wspomnienie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 17:31
W audycji Aleksandry Łapkiewicz o zmarłym artyście mówią jego przyjaciele, znajomi oraz znawcy twórczości.
rozwiń zwiń