Kultura

Oscary 2012: Janusz Kamiński nominowany za "Lincolna"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 15:39
Film Stevena Spielberga dostał najwięcej, bo aż 12 nominacji do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. "Życie Pi" Anga Lee ma ich 11.
Audio
Janusz Kamiński
Janusz KamińskiFoto: PAP/EPA/PAUL BUCK

Kamiński za pracę ze Spielbergiem zdobył już dwa Oscary - nagrodzono go za zdjęcia do "Listy Schindlera" (1993) i "Szeregowca Ryana" (1998). Nominowany był też do złotej statuetki za zdjęcia do filmów "Amistad" (1998), "Motyl i skafander" (2008) oraz "Czas wojny" (2011). O nagrodę amerykańskiej Akademii Filmowej walczy szósty raz.

Sławomir Idziak, nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Helikopter w Ogniu" podkreśla, że to właśnie operatorzy stanowią o sile polskiej kinematografii

W postać Lincolna wcielił się Daniel Day-Lewis, który otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor w roli głównej. Inni nominowani w tej kategorii to: Bradley Cooper ("Poradnik pozytywnego myślenia"), Hugh Jackman ("Nędznicy"), Joaquin Phoenix ("Mistrz") i Denzel Washington ("Lot").
Autor zdjęć do "Lincolna" Janusz Kamiński w kategorii najlepszy operator zmierzy się m.in. z: Rogerem Deakinsem ("Skyfall"), Claudio Mirandą ("Życie Pi") i Robertem Richardsonem ("Django").
Dramat "Lincoln" nominowano do Oscara także m.in. w kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktor drugoplanowy (Tommy Lee Jones), aktorka drugoplanowa (Sally Field) i muzyka (John Williams).
"Życie Pi" Lee ma również szanse na statuetkę w kategoriach najlepszy film, reżyseria, zdjęcia i muzyka (Mychael Danna). Ponadto obraz otrzymał nominacje m.in. za scenariusz, efekty specjalne i montaż.

W kategorii reżyseria, oprócz Spielberga i Lee, do Oscara nominowani są: Benh Zeitlin za film "Bestie z południowych krain", Michael Haneke za "Miłość" i David O. Russell za komediodramat "Poradnik pozytywnego myślenia".
W kategorii najlepsza aktorka w roli głównej nominacje otrzymały m.in.: Emmanuelle Riva ("Miłość"), Naomi Watts ("Niemożliwe") i Jennifer Lawrence ("Poradnik pozytywnego myślenia").
W kategorii drugoplanowany aktor, oprócz Tommy'ego Lee Jonesa, walczyć będą m.in.: Philip Seymour Hoffman ("Mistrz"), Christoph Waltz ("Django") i Robert De Niro ("Poradnik pozytywnego myślenia"). W kategorii drugoplanowa aktorka, oprócz Sally Field, nominacje uzyskały m.in. Anne Hathaway ("Nędznicy") i Amy Adams ("Mistrz").
Na liście produkcji z nominacjami do Oscarów znalazły się także m.in. nowy film o Bondzie oraz "Hobbit" Petera Jacksona. "Skyfall" nominowano m.in. w kategoriach: zdjęcia i najlepsza piosenka ("Skyfall" w wykonaniu Adele). "Hobbit" ma szansę na Oscara m.in. za efekty specjalne. Na liście pełnometrażowych animacji z szansą na tegoroczną statuetkę jest m.in. "Frankenweenie" Tima Burtona.
Lauretów Oscarów poznamy 24 lutego w Hollywood. Tegoroczna gala rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej będzie 85. w historii. Będzie poświęcona 50-leciu filmów o Bondzie.

IAR/PAP, tj

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Nagrody BAFTA: "Lincoln" Spielberga faworytem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 22:22
Biografia prezydenta USA w reżyserii Stevena Spielberga zgarnęła aż 10 nominacji, w tym dla najlepszego filmu i aktora - Daniela Day-Lewisa.
rozwiń zwiń