Kultura

Polacy z Oscarami: Wajda, Polański, Kamiński...

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 16:00
Do tegorocznych Oscarów nominowany jest Polak, Janusz Kamiński, w kategorii "najlepszy operator". Lista polskich zdobywców Oscarów jest już dość długa.
Audio
  • Jan Kaczmarek o swoich uczuciach przed odebraniem nagrody
  • Roman Polański odpowiada na pytanie, jak udało mu się zrobić "tak wspaniały film"
  • Andrzej Wajda dziękuje za Oscara
  • Janusz Kamiński opowiada o swojej pracy
Wejście do Dolby Theatre w Hollywood
Wejście do Dolby Theatre w HollywoodFoto: PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO

>>> Oscary 2013 - relacja na żywo >>>

Janusz Kamiński od początku lat 80. współpracuje ze Stevenem Spielbergiem i otrzymał już dwa Oscary: za zdjęcia do "Listy Schindlera" w 1994 roku i "Szeregowca Ryana" w 1999 roku, też w reżyserii Spielberga.

W gronie Polaków uhonorowanych nagrodami Akademii Filmowej jest także Andrzej Wajda, który w 2000 roku dostał Oscara za całokształt twórczości. Odbierając statuetkę, reżyser dziękował po polsku, za nagrodę jako wyróżnienie dla polskiego kina. Podziękował również przyjaciołom Polski na Zachodzie, którzy pomogli jej w powrocie ”do rodziny demokratycznych narodów i do zachodniej cywilizacji”.

W 2003 roku Amerykańska Akademia Filmowa wyróżniła film "Pianista" Romana Polańskiego trzema Oscarami, w tym za reżyserię.

W 2005 roku Nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej został wyróżniony Jan A.P. Kaczmarek. Otrzymał statuetkę za muzykę do filmu "Marzyciel" Marka Forstera. Następnego dnia kompozytor mówił Informacyjnej Agencji Radiowej o wielkim wzruszeniu i emocjach, które towarzyszyły odbieraniu nagrody. – Zaimprowizowałem moje krótkie podziękowanie –powiedział Kaczmarek.

Ciąg dalszy oscarowej listy

W 1942 roku Leopold Stokowski, amerykański dyrygent polskiego pochodzenia, otrzymał honorowego Oscara za muzykę do filmu "Fantazja" Walta Disneya, zaś w 1954 roku zdobywcą statuetki został kompozytor Bronisław Kaper za ścieżkę dźwiękową do filmu "Lili". W 1983 roku Zbigniew Rybczyński dostał Oscara za film animowany "Tango". Ewa Braun i Allan Starski zostali nagrodzeni za scenografię do "Listy Schindlera" w 1994 roku. W 2008 roku Oscara w kategorii krótkometrażowy film animowany dostała polsko-brytyjska animacja pod tytułem "Piotruś i wilk". Większość filmu została zrealizowana przez łódzkie studio "Semafor", jednak statuetka powędrowała do Wielkiej Brytanii, ponieważ Brytyjczycy byli producentami filmu, a jego reżyserem była Suzie Templeton.

Oscary po raz pierwszy zostały wręczone 16 maja 1929 roku.

IAR/agkm

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Oscary 2013. Kamiński zdobędzie statuetkę?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 09:43
Polak ma szansę na Oscara w kategorii "najlepszy operator" za zdjęcia do dramatu "Lincoln" w reżyserii Stevena Spielberga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Kamiński ma szansę na trzeciego Oscara!

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 09:50
Janusz Kamiński może dostać Oscara za zdjęcia do filmu "Lincoln" - uważają krytycy filmowi. Polski operator ma jednak bardzo silną konkurencję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2013: kto ma największe szanse wygrać?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 15:06
Faworytami do Oscarów w głównych kategoriach są "Lincoln" Stevena Spielberga oraz "Operacja Argo" Bena Afflecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kon-Tiki" - prawdziwa historia warta dwóch Oscarów?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 16:09
"Kon-Tiki", nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, opowiada historię niezwykłej wyprawy naukowej. Dokument kręcony podczas tej ekspedycji otrzymał Oscara w 1951 roku.
rozwiń zwiń