Kultura

Tajemnice złotej statuetki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 17:00
Słynna statuetka zwana Oscarem ma już 92 lata. Została zaprojektowana w 1928 roku przez amerykańskiego scenografa Cedrica Gibbonsa.
Audio
  • Tajemnice Oscara - relacja Jana Pachlowskiego (IAR)
Oscary
OscaryFoto: Charles Sykes/Invision/AP), APTOPIX/East News

Nagroda, o której marzą filmowcy na całym świecie, jest na wagę złota. I to dosłownie, choć szczerozłota nie jest. Wykonana z brązu i pokryta warstwą 24-karatowego złota statuetka waży blisko 4 kg. Przedstawia nagiego rycerza trzymającego miecz i stojącego na cokole zwieńczonym rolką taśmy filmowej z pięcioma klatkami. Klatki symbolizują pierwotne branże Akademii: Aktorów, Scenarzystów, Reżyserów, Producentów i Techników.

Nagrody Akademii Filmowej od lat są uznawane za najbardziej prestiżową nagrodę filmową. Statuetki wykonywane są przez fabrykę R.S. OWENS & COMPANY w Chicago. Ich pierwszy odlew wykonał rzeźbiarz George Stanley. Mało kto wie, że oficjalna nazwa nagrody Akademii to "Academy Award of Merit". Każda statuetka jest dokładnie kontrolowana i polerowana, ma również nadawany indywidualny numer seryjny. Proces wytwarzania jednego Oscara trwa 7 dni. Następnie gotowa nagroda podróżuje statkiem do Los Angeles.

W całym procesie produkcji jest kilka tajemnic. Jedną z nich jest sposób transportu statuetek z Chicago do Los Angeles. Odbywa się on w ścisłym sekrecie. To dlatego, że w przeszłości kilka razy dochodziło do kradzieży figurek, które są symbolem najważniejszych na świecie filmowych nagród.
Cała produkcja odbywa się na zlecenie Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zastrzega sobie ona prawa do nieinformowania, ile Oscar jest tak naprawdę wart. Jednak według niezależnych jubilerów, to kwota nieprzekraczająca 350 dolarów.

Statuetkę od wielu już lat, wytwarza w swojej fabryce w "wietrznym mieście" potomek rumuńskich emigrantów. Nie tak dawno fabryka przechodziła duże problemy finansowe, gdyż nie była w stanie konkurować z producentami z Chin, kryzys udało się jednak przetrwać. Nigdy do końca nie wiadomo, ile statuetek zostanie przyznanych, dlatego wytwarza się ich dodatkowy zapas. Każdego roku produkowanych jest ich od 50 do 60. Oscary czekają na swoją kolej zamknięte w sejfie.

IAR, X-news, bk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Oscary 2017. Meryl Streep i "La La Land" na liście rekordzistów

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 15:08
Największą liczbę nominacji do Oscara otrzymała dotychczas Meryl Streep, w tym roku nominowana za rolę w "Boskiej Florence". Najczęściej nagradzaną osobą był natomiast Walt Disney. Tegoroczny kandydat, film "La La Land" z 14 nominacjami wyrównał rekord "Titanica" i "Wszystko o Ewie".
rozwiń zwiń