Kultura

Króliki na pasie ziemi niczyjej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2009 08:59
Film dokumentalny „Królik po berlińsku" w reż. Bartka Konopki, kandyduje do nagrody Oscara 2010 w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny. 4 grudnia film będzie miał swoją polską premierę kinową. Krótkometrażowa produkcja będzie wyświetlana razem z „Esterhazym” Izabeli Plucińskiej.

Królik po berlińsku” opowiada o tysiącach dzikich królików, które zamieszkiwały strefę śmierci muru berlińskiego. Pas ziemi między dwoma murami był jakby stworzony dla tych zwierząt - pełno nietkniętej trawy, drapieżniki zostały za murem, strażnicy pilnowali, żeby żaden człowiek nie zakłócał spokoju królików. Przez 28 lat żyły tam zamknięte, ale bezpieczne. Niestety pewnego dnia mur runął, a króliki musiały poszukać dla siebie nowego miejsca.

- Pokazujemy wycinek historii z dość zaskakującej perspektywy, bo z punktu widzenia królików. Dzięki tej metaforze, możemy dowiedzieć się o ludziach więcej, niż gdybyśmy tę samą historię, opowiedzieli w sposób dosłowny-wyjaśnia reżyser Bartek Konopka.

 

Praca nad filmem trwała cztery lata. Bartek Konopka wyjaśnia, że do ostatniej chwili zastanawiał się, czy ta mozolna praca ma sens. - Ten film jest bardzo specyficzny, dlatego do końca nie wiedziałem, czy takie nietypowe spojrzenie na historię, zostanie dobrze odczytane przez widzów- dodaje reżyser. 

4 grudnia odbędzie się  ogólnopolska premiera kinowa „Królika po berlińsku". Film będzie dystrybułowany razem z animacją Izabeli Plucińskiej „Esterhazy”.

 Bartek Konopka oraz Piotr Rosołowski gościli w studiu Radia Euro. Obejrzyj WIDEO!

 

Zobacz więcej na temat: FILM
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Królik po berlińsku" powalczy o Oscara

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 14:49
"Królik po berlińsku" Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego został nominowany w kategorii krótkometrażowego dokumentu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Braun: "Królik po berlińsku" jest niecodzienny

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 20:33
Ewa Braun: nominacja oscarowa dla "Królika po berlińsku" to dowód, że Amerykańska Akademia Filmowa ceni oryginalność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Więckiewicza

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 05:40
Zanosi się na to, że rok 2010 będzie należał do Roberta Więckiewicza. Aktora zobaczymy m.in. w "Kołysance" Juliusza Machulskiego, "Tajemnicy Westerplatte" Pawła Chochlewskiego, "Różyczce" Jana Kidawy-Błońskiego oraz filmie Wojciecha Smarzowskiego "Grom. Część Pierwsza". Aktor pojawi się też w nowym, owianym jeszcze tajemnicą, filmie Agnieszki Holland.
rozwiń zwiń