Polskie Radio
Section05
Juliusz Machulski

Debiutancka książka Juliusza Machulskiego nagrodzona. "Powinienem być pisarzem od początku"

- To mi bardziej odpowiada. To jest spokój, samotność. Wszystko zależy ode mnie. Nie oglądam się na pogodę, na budżet, na to, czy aktor jest chory, czy ma dobry czy zły dzień. Jeżeli coś nie wyjdzie, to jest tylko i wyłącznie moja wina - powiedział w audycji "Po drugiej stronie lustra" uznany reżyser Juliusz Machulski, twórca takich kultowych filmów, jak "Seksmisja", "Kingsajz" czy "Vinci".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska książki KSIĄŻKA literatura

Wspominamy Janusza Majewskiego. Feliks Falk: był jakby z innej epoki

Janusz Majewski - wybitny reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz, wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich - zmarł w środę (10.01) w wieku 92 lat. - Reprezentował typ nie tylko dżentelmena, ale również człowieka trochę z innej epoki. Był dla nas wzorem tego, czego już nie mieliśmy po wojnie. Wszystko wokół zszarzało, a on zawsze błyszczał. Było w nim coś takiego, że chciało się mu ukłonić - mówił w Dwójce Feliks Falk, reżyser i przyjaciel Janusza Majewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Nowak Aldona Łaniewska-Wołłk Janusz Majewski reżyser kino film polski Wiktor Zborowski Feliks Falk Maciej Stuhr KULTURA FILM odeszli 2024 Dwójka

Kingsajz dla każdego. Festiwal Niewinni Czarodzieje i zabawa z Polo Cocktą w tle

Startuje 18. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje, hasłem tegorocznej edycji jest "Kingsajz dla każdego" nawiązujący do kultowej komedii Juliusza Machulskiego z lat 80. - Polo Cockta będzie się lała strumieniami do niejednego rana - mówi Marta Kuźmiak, współorganizatorka festiwalu i zapowiada moc dobrej zabawy. - Podczas wydarzenia sprawdzimy, czym jest Kingsajz we współczesnej Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo Warszawa

Kingsajz dla każdego, czyli już niedługo startuje XVIII Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje

Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje jak sama nazwa wskazuje poświęcony jest stolicy – w wielu jej aspektach. Tegoroczna edycja, już 18., odbędzie się pod hasłem "Kingsajz dla każdego", które jest jasnym nawiązaniem do kultowego filmu Juliusza Machulskiego. Skąd taki pomysł i do czego on prowadzi, w rozmowie z Katarzyną Cygler zdradza pomysłodawca festiwalu, dr Dariusz Gawin.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje Warszawa Dariusz Gawin Katarzyna Cygler Trójka

Wiesław Michnikowski. Wspomnienie w setną rocznicę urodzin

Wiesław Michnikowski - aktor o niesamowitym talencie komediowym, niezapomniany z kreacji m.in. w Kabarecie Starszych Panów, Kabarecie Dudek czy słynnej radiowej audycji "Podwieczorek przy mikrofonie" - niezmiennie śmieszy kolejne pokolenia Polaków. Był aktorem charakterystycznym o niesamowitej sile komicznej, ale jego vis comica podszyta była melancholią.  
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Michnikowski Barbara Krafftówna kino kabaret Kabaret Starszych Panów aktor Podwieczorek przy mikrofonie (RWE 1955-57) Warszawa telewizja

Zaczęło się od Wajdy. Sylwetka Ryszarda Kotysa

W nocy z 27 na 28 stycznia 2021 roku po ciężkiej chorobie zmarł Ryszard Kotys, aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta - poinformował portal polsatnews. W marcu aktor skończyłby 89 lat. Przypominamy niektóre z jego kreacji aktorskich. Niektóre z nich artysta stworzył w Teatrze Polskiego Radia, w którym występował od początku kariery.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 śmierć aktor Andrzej Wajda Wojciech Jerzy Has Kazimierz Kutz Agnieszka Holland Krzysztof Zanussi Sylwester Chęciński Władysław Pasikowski Janusz Morgenstern Bogusław Linda FILM film polski kino HISTORIA

Nie żyje Barbara Połomska. "Była jedną z postaci, które tworzyły Łódź filmową"

- Basia wybrała trudniejszą drogę, nie zdecydowała się przyjąć angażu w Warszawie, a dostawała takich propozycji wiele, ale wybrała Łódź. Była jedną z tych postaci, które tworzyły Łódź filmową - wspominała w Dwójce aktorkę Barbarę Połomską dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek TEATR film polski lata 60 lata 70 Łódź Dwójka KULTURA odeszli 2021 Barbara Połomska

Weneckie święto kina okiem krytyka

– To troszkę inny festiwal niż do tej pory. Siłą rzeczy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji musiał przejść pewne zmiany. Reżim sanitarny jest trzymany od samego początku do końca. W żaden sposób jednak nie przysłoniło to entuzjazmu, który daje się wyczuć w twórcach, w dziennikarzach i widzach – relacjonuje krytyk filmowy Kuba Armata, który uczestniczy w 77. edycji weneckiego święta kina.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka kino FILM festiwal filmowy KULTURA film polski Wenecja

Tarnowska Nagroda Filmowa po raz 34.

Sobota 5 września to dzień rozpoczęcia 34. edycji festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, który to swoim patronatem objęła m.in. Trójka. Do walki o nagrody publiczności i gremiów jurorskich stanęło 13 filmów konkursowych. – Mam nadzieję, że nie będzie to pechowa trzynastka, a ta wydaje się znakomita z uwagi na poziom tych filmów. Cechą polskiej kinematografii ostatnich lat jest to, że jest bardzo różnorodne – mówił w Trójce dyrektor artystyczny wydarzenia Jerzy Armata.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka kino FILM festiwal filmowy KULTURA film polski

#Zostańwdomu. 10 polskich komedii, które poprawią nastrój każdemu

Jeżeli nie musimy, nie wychodźmy z domu - apelują o to lekarze, politycy, znani i mniej znani. Życie w czasie trwania pandemii jest stresujące, dlatego, aby chociaż na chwilę oderwać się od niespokojnej rzeczywistości, wybraliśmy dla Was dziesięć polskich filmów komediowych, które warto sobie przypomnieć.
Zobacz więcej na temat:  FILM KULTURA Koronawirus w Polsce Stanisław Bareja Tadeusz Chmielewski komedia STYL ŻYCIA społeczeństwo kwarantanna