X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Jerzego Stawińskiego scenariusz życia

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 19:20
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień wybitnego scenarzysty i reżysera.
Audio
  • Gawęda Jerzego Stefana Stawińskiego o kampanii wrześniowej, okupacji i powstaniu warszawskim
  • Jerzy Stefan Stawiński o pobycie w obozie jenickim w Murnau
  • Jerzy Stefan Stawiński wspomina powrót do kraju w 1947 roku
  • Jerzy Stefan Stawiński o swoich literackich początkach

Jerzy Stefan Stawiński (1921-2010) – polski prozaik, scenarzysta i reżyser filmów fabularnych, autor słuchowisk radiowych. Współtwórca największych sukcesów polskiej szkoły filmowej.

Walczył w kampanii wrześniowej, uczestniczył w powstaniu warszawskim jako dowódca kompanii. Po powstaniu przez rok przebywał w obozie jenieckim w Bawarii. Po wyzwoleniu obozu udał się do Anglii, gdzie zgłosił się do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od 1946 do 1947 służył w II Korpusie Polskim we Włoszech pod dowództwem gen. Andersa. Do Polski powrócił w 1947.

Dorobek literacki Stawińskiego jest poświęcony głównie tematyce wojennej i okupacyjnej. Oprócz jego sztandarowej powieści Młodego warszawiaka zapiski z urodzin, która doczekała się sześciu wydań, napisał też m.in.: Światło we mgle i Piszczyk.

Jerzy Stefan Stawiński odegrał kluczową rolę w formowaniu się polskiej szkoły filmowej jako jej główny scenarzysta. W latach 1957-1965 był kierownikiem literackim Zespołu Filmowego "Kamera". Na podstawie jego scenariuszy powstały wybitne filmy: Kanał (1957) Andrzeja Wajdy oraz Człowiek na torze (1957), Eroica (1958) i Zezowate szczęście (1960) Andrzeja Munka. Stawiński napisał również scenariusz do Krzyżaków (1960) w reżyserii Aleksandra Forda.

W latach 60. i 70. sam zajął się reżyserowaniem filmów na podstawie swoich scenariuszy. Powstały wtedy m.in. obrazy: Rozwodów nie będzie (1964) i Pingwin (1965). Niektóre filmy współreżyserowała jego żona Helena Amiradżibi-Stawińska, np. Przedświąteczny wieczór (1966) czy Kto wierzy w bociany? (1971).

(inf. Wikipedia.pl)

 

Wychowany w tradycji patriotycznej Stawiński tak jak wielu z jego pokolenia, gdy przyszedł rok 1939 chwycił za broń. Reżyser wział również udział w Powstaniu Warszawskim, w którym dowodził oddziałem łączności.

_

"Jak się tam znalazłem to uznałem że trafiłem do nieba" - mówił w drugiej części swoich wspomnień Jerzy Stawiński, który po piekle Powstania Warszawskiego trafił do obozu jenieckiego w Murnau.

_


Mimo krążcych wśród polskich żołnierzy na Zachodzie plotek o topieniu przez komunistów powracających do Polski AKowców w Morzu Bałtyckim, Stawiński w maju 1947 roku wsiadł na statek płynący z Wielkiej Brytanii do Gdyni.

_


W 1955 roku rozpoczęła się polityczna odwilż. Ustalono, że sam socrealizm ludziom nie wystarczy do życia i zezwolono na literaturę sensacyjną. Pozostający w tam tym czasie bez grosza przy duszy Stawiński postanowił dorobić pisząc kryminał. Pomysł na książkę znalazł w czasie swych parowozowych podróży.

 

W ostatniej części wspomnień Stawiński opowiedział o swojej filmowej twórczości: od genezy "Piszczyka" do filmu "13 dni z życia emeryta", o rozrachunkach z przeszłością i o historii przegranego pokolenia.

Audycję opracowała Bogumiła Prządka.

26-30 lipca (poniedziałek-piątek), godz. 11:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Reportaże, dokumenty, świadectwa: J. S. Stawiński

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 12:42
19 października 2009, godz. 14:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stefan Stawiński - mistrz scanariusza

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 10:47
Jerzy Stefan Stawiński - pisarz i scenarzysta, współautor wielu wybitnych filmów. Zmarł 12 czerwca tego roku.
rozwiń zwiń