Kultura

30 lat twemu zmarł anioł Hollywood Ingrid Bergman

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 10:17
Niezapomniana Ilsa z "Casablanki" i laureatka trzech Oscarów była przez prasę nazywana "szwedzkim darem dla Hollywood".
Audio
  • Wywiad z Ingrid Bergman - aktorką hollywoodzką - przeprowadzony w paryskim studio Głosu Wolnej Polski RWE - na temat jej kariery scenicznej i filmowej oraz stosunku do Polski wraz ze specjalnymi życzeniami świątecznymi dla słuchaczy RWE w kraju.
Ingrid Bergman
Ingrid BergmanFoto: Magnus Manske/Wikimedia Commons

Ingrid Bergman przyszła na świat 29 sierpnia 1915 r. w Sztokholmie. Została wychowana przez wujka, bo wcześnie straciła oboje rodziców. W swoim pierwszym filmie w Szwecji zagrała jako 17-latka. Już po siedmiu latach, na przełomie lat 30. i 40., rozpoczęła światową karierę - od współpracy ze słynnym amerykańskim producentem Davidem O. Selznickiem, odpowiedzialnym m.in. za produkcję "Przeminęło z wiatrem" Victora Fleminga.
Zgodnie z plotką, Bergman opowiadała po latach znajomym, że międzynarodową sławę zawdzięcza - boyowi obsługującemu windę. Nim w 1939 r., w wieku 24 lat, przyjechała do Ameryki, w Szwecji była już cenioną aktorką. Talent Bergman zauroczył m.in. pewne szwedzkie małżeństwo. Para, przy okazji odwiedzin u syna, który pracował w Nowym Jorku jako boy obsługujący windę w jednym z apartamentowców, opowiedziała mu o młodej aktorce. W budynku mieszkał bliski współpracownik Selznicka. Boy wspomniał mu o Bergman.


Szwedka dostała rolę w produkowanym przez Selznicka amerykańskim filmie "Intermezzo: A Love Story" (1939) i, występując u boku Lesliego Howarda, znanego m.in. z roli Ashleya w "Przeminęło z wiatrem", rozpoczęła światową karierę.
Skandynawska elegancja
Podobno jedna z pierwszych rad, jakie Bergman usłyszała od Selznicka, brzmiała: "Zmień nazwisko, popraw zęby, wyreguluj brwi". Reakcją aktorki była groźba wyjazdu z USA i powrotu do Szwecji. Naturalny, "bezpretensjonalny" - jak pisali krytycy - wygląd oraz "chłodna skandynawska elegancja" uznane zostały z czasem za wielkie atuty Bergman. Jej inną charakterystyczną cechą była stanowczość. - Gdy chodzi o interesy, jej anielska natura ustępuje naturze twardego negocjatora - mówił o niej Selznick.
Bergman stała się po starszej od niej o 10 lat, również urodzonej w Sztokholmie Grecie Garbo - szwedzką aktorką robiącą zawrotną karierę w USA. Trzy lata po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych zagrała, u boku Humphreya Bogarta, pamiętną rolę Ilsy Lund, żony czeskiego działacza ruchu oporu Victora Laszlo i wielkiej miłości właściciela nocnego klubu, Amerykanina Ricka w osadzonym w czasie II wojny melodramacie "Casablanca".


Później była partnerką na ekranie m.in.: Gary Coopera (np. w filmie "Komu bije dzwon", 1943, reż. Sam Wood), Gregory Pecka ("Urzeczona", 1945, reż. Alfred Hitchcock), Cary Granta ("Osławiona" Hitchcocka, 1946), Yula Brynnera ("Anastazja", 1956, reż. Anatole Litvak).

Wyższa od Bogarta
Mierząca 175 cm, była jak na ówczesne aktorki wysoka, co stwarzało niejednokrotnie problemy na filmowych planach. Bergman dorównywała wzrostem mężczyznom, a niektórych przewyższała, np. Bogarta, który, grając w "Casablance", musiał nosić buty na koturnach, by nie wyglądać na niższego od ekranowej partnerki. Yulowi Brynnerowi proponowano z kolei, by na planie "Anastazji" stawał w scenach z Bergman na specjalnej skrzynce, aktor jednak odmówił.


W 1949 roku, podczas prac nad filmem "Stromboli, ziemia Boga", Bergman poznała włoskiego reżysera Roberto Rosselliniego. Rozwiodła się dla niego, po 13 latach małżeństwa, ze swoim szwedzkim mężem, dentystą Petterem Lindstromem. Dla Włocha, z którym ślub wzięła w roku 1950, zostawiła nie tylko Lindstroma, ale także ich córkę Pię. Prasa uznała to za obyczajowy skandal. Bergman była żoną Rosselliniego do 1957 r. Urodziła mu troje dzieci: syna Roberto Ingmara oraz dwie córki, bliźniaczki Isabellę i Isottę, z których jedna została później znaną aktorką i modelką. Bergman wystąpiła w kilku filmach Rosselliniego.
Muza artystów
Kolejnym reżyserem, który stał się częścią jej życia prywatnego był Alfred Hitchcock. Bergman grała u niego (m.in. w "Urzeczonej" i "Osławionej"), a także przyjaźniła się z nim. Według znajomych aktorki z artystycznego środowiska, brytyjski mistrz suspensu podkochiwał się w Bergman. Natomiast romans Bergman z fotografem wojennym Robertem Capą stał się inspiracją dla scenariusza filmu Hitchcocka "Okno na podwórze" (1954). Oprócz Hitchcocka, w kręgu przyjaciół szwedzkiej gwiazdy byli m.in. pisarz Ernest Hemingway oraz aktor i piosenkarz Frank Sinatra.
Ingrid Bergman otrzymała trzy Oscary - za główne role w thrillerze "Gasnący płomień" George'a Cukora (1944) i w "Anastazji" Anatole'a Litvaka (1956) oraz drugoplanową rolę w "Morderstwie w Orient Ekspresie" Sidneya Lumeta (1974). Była ponadto czterokrotnie nominowana do złotej statuetki, za role w: "Komu bije dzwon" Sama Wooda (1943), "Dzwonach Najświętszej Marii Panny" Leo McCareya (1945), "Joannie d'Arc" Victora Fleminga (1948) i "Jesiennej sonacie" Ingmara Bergmana (1978).


Zmarła, na raka piersi, 29 sierpnia 1982 roku w Londynie, w dniu swoich 67. urodzin. W czasie uroczystości pogrzebowych zagrano piosenkę "As Time Goes By" z filmu "Casablanca".

Więcej na temat Ingrid Bergman w Radiach Wolności >>>

PAP, sm

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

fot.
fot. U.S. Army/Wikimedia Commons

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Casablanca", czyli chłopaki popłaczą

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 11:50
Kiedy Indgrid mierzy z pistoletu do Bogarta, męska część widowni sięga po chusteczki.
rozwiń zwiń