Kultura

Pasja pisania

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 09:23
Zakończył się I Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada. Do Krakowa przybyło wielu gości, zarówno z Polski jak i z zagranicy. Był Pascal Quignard, Per Olov Enquist czy Etgar Keret.

Francuski muzyk, eseista, powieściopisarz, tłumacz Pascal Quignard jest m.in. autorem powieści "Wszystkie poranki świata" na podstawie której, Alain Corneau nakręcił słynny film, pod tym samym tytułem. W 2002 roku za książkę „Błędne cienie” otrzymał Nagrodę Goncourtów. Do dnia dzisiejszego jego publikacje, ciszą się dużym uznaniem krytyki. Pascal Quignard decyzję o całkowitym poświęceniu się pisarstwu podjął dopiero w 1994 roku. Wcześniej działał na wielu innych polach. Jak przyznał w Krakowie-  najważniejsza jest wolność i postępowanie zgodnie z samym sobą.

 

Specjalnym gościem festiwalu był także autor powieści, dramatów i scenariuszy filmowych oraz utworów o charakterze dziennikarskim i krytycznym - Per Olov Enquist. - Przez wiele lat miałem problem z pisaniem książek. Tak było zanim dotknąłem własnego "ja"- mówił w Krakowie.
Na festiwalu obecny był też Izraelski pisarz i filmowiec Etgar Keret. - Kiedy piszę tekst, zawsze szukam jakiegoś obrazu, który będzie punktem zapalnym do opowiedzenia historii - podkreślał w Krakowie.
 Festiwal zakończył się 7 listopada.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

KLCW: 1. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2009 04:09
W Krakowie trwa Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patronat Dwójki: VIII Festiwal Literatury "Prope mercatum" 19 - 27 maja 2010 r.

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 13:14
rozwiń zwiń