Kultura

Turcja we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 12:52
Blisko 480 filmów z ponad 50 krajów pokazanych w ciągu 11 dni – tak na kilka miesięcy przed 10. edycją Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu zapowiada go jego szef - Roman Gutek.
Audio

Roman Gutek zapowiada, że w tym roku stawia na oryginalnych, ciekawych reżyserów, którzy mało znani są na świecie. "Festiwal ma swoje miejsce na filmowej mapie Polski. Jest rozpoznawalny przez publiczność, więc teraz musimy skupić się na tym, by pozyskiwać jak najlepsze tytuły, mało znanych twórców. Zależy nam też na tym, by jak najwięcej twórców przyjeżdżało do Wrocławia i spotykało się z publicznością" - dodaje szef festiwalu.

Jak co roku podczas festiwalu zaprezentowana zostanie mało znana u nas kinematografia wybranego kraju. W tym roku będzie to kino tureckie (pokazanych zostanie około 30 tytułów). Publiczność będzie miała okazję zobaczyć filmy Semiha Kaplanoglu, reżysera nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem „Miodu”. Zaprezentowana zostanie też twórczość zupełnie nieznanego w Polsce Zeki Demirkubuza, należącego do debiutującej w latach 90. XX wieku pierwszej generacji niezależnych tureckich reżyserów.

Przygotowana została też książka poświęcona kinu tureckiemu.

"To jest bardzo ciekawa, rozwijająca się kinematografia. Doceniana na wielu festiwalach, a w Polsce ciągle mało znana, dlatego zdecydowaliśmy się zaprezentować ją we Wrocławiu. Poprzez kino można też poznać inny, odmienny od naszego kraj i jego kulturę"- wyjaśnia Roman Gutek.

W tym roku mija 10-ta rocznica śmierci Jerzego Hasa. Z tej okazji odbędzie się retrospektywa jego filmów, oraz specjalna wystawa, której towarzyszył będzie album. Drugim bohaterem retrospektywy będzie obchodzący w tym roku 80-te urodziny współtwórca francuskiej Nowej Fali Jean-Luc Godard. Reżyser od lat ulega pasji dekonstruowania, burzy komfort naiwnego pochłaniania historii. Z tej okazji wydane zostaną trzy publikacje: książka Ewy Maziarskiej poświęcona Godardowi, prace teoretyczne Godarda, a także analiza wybranych filmów przeprowadzona przez Grzegorza Królikiewicza w łódzkiej szkole filmowej.

Ważnym wydarzeniem będzie także spektakl jednego z największych europejskich kompozytorów- Michela van der Aa, którego adaptacja „Księgi niepokoju” Fernando Pessoi stanowiła punkt wyjścia dla teatralno – muzycznego widowiska. W roli narratora wystąpi Klaus Maria Brandauer (aktor zyskał sławę m.in. dzięki znakomitym kreacjom w filmach: "Mefisto" czy "Pożegnanie z Afryką"). Aktor prawdopodobnie pojawi się na festiwalu.

 

''"Gabinet Jana Švankmajera" animacja braci Quay

Wśród gości festiwalu znajdą się też twórcy animacji marionetkowej, którzy w swojej pracy często inspirują się twórczością Brunona Schulza- Stephen i Timothy Quay. Podczas festiwalu będą mieli też swoją retrospektywę filmów.

Festiwal to także konkursy. W międzynarodowym konkursie nowe horyzonty jury przyzna nagrodę grand prix dla najlepszego filmu i 20 000 euro. Filmy powalczą też o nagrodę publiczności oraz o prestiżową nagrodę Fipresci, przyznawaną przez krytyków filmowych zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Po raz drugi odbędzie się także konkurs filmy o sztuce, którego zwycięzca otrzyma 10 000 euro. Wrocławska nagroda filmowa przyznana zostanie w konkursie nowe filmy polskie.

Festiwalowi towarzyszyły będą wystawy, instalacje, spektakle, koncerty, warsztaty.

Warto pamiętać, że po raz drugi organizatorzy festiwalu, nagrodzonym tytułom gwarantują dystrybucję kinową. Filmy "Głód", "Tlen", "Las" Plaże Agnes", Burrowing", "Dubel" były lub nadal prezentowane są w kinach, a w maju tego roku wydane zostaną na DVD.

W ubiegłym roku wszystkie festiwalowe projekcje zobaczyło 122 tysiące widzów.

10. jubileuszowa edycja Ery Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach: 22 lipca - 1 sierpnia. Sprzedaż karnetów ruszy 25 marca, a zakończymy się 30 czerwca lub wcześniej, gdy wyczerpie się pula. By uniknąć kolejek przed salami projekcyjnymi organizatorzy wprowadzili system rezerwacji miejsc na seansach. Jeżeli właściciel karnetu nie dotrze na seans z karnetu zostanie automatycznie odliczone 5 wejść (karnet zaprogramowany jest na 55 wejść).

Sprzedaż karnetów rozpocznie się 25 marca o godz. 12:00. Więcej informacji na: www. enh.pl/karnet.do

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

9. Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2009 10:56
Nowatorskie eksperymentalne kino w konkursie międzynarodowym - konkurs nowego kina polskiego i przeglądy kinematografii: kanadyjskiej, szwedzkiej oraz węgierskiej - to program tegorocznego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. Festiwal organizowany przez Romana Gutka we Wrocławiu w drugiej połowie lipca, odbędzie się po raz dziewiąty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Era Nowe Horyzonty w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2008 02:43
Już po raz ósmy rusza największy festiwal filmowy w Polsce - Era Nowe Horyzonty. Specjalne festiwalowe studio Trójki zbudujemy w Mediatece przy Placu Teatralnym. W tym roku Trójka objęła festiwal Era Nowe Horyzonty swoim patronatem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Era Nowe Horyzonty Tournée

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2010 00:00
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu rozpoczyna cykl dystrybucji filmów pod nazwą Era Nowe Horyzonty Tournée.

W ramach projektu zostanie zaprezentowanych sześć filmów...
rozwiń zwiń