X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Słońce jest żółte, trawa jest zielona

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 12:06
Trwają 32. Warszawskie Spotkania Teatralne. Obok wyboru najlepszych spektakli z całej Polski pokazywanych w nurcie głównym są także szansą na spotkanie z teatrem tańca i najlepszymi przedstawieniami dla dzieci!
Audio
Pokolorowanki
"Pokolorowanki"Foto: aut.Dariusz Senkowski /malewarszawskie.org

Małe Warszawskie Spotkania Teatralne mają już swoją tradycję. Selekcjonerki wybierają z wielu propozycji zrealizowanych w ostatnim roku na scenach niezależnych i instytucjonalnych te najciekawsze.

- Pomysł na małe Spotkania Teatralne jest integralny z pomysłem całego festiwalu. Kilka lat temu zdecydowaliśmy, że pokazując najlepsze spektakle polskiego teatru nie możemy pominąć najlepszych przedstawień dla dzieci - mówiła na antenie radiowej Trójki Alicja Morawska- Rubczak, kuratorka tej części programu.

- Często zresztą mamy do czynienia z reżyserami, których znamy z dorosłego teatru, w tym roku pokażemy np. "Zwierzątka małe zwierzenia", przedstawienie zrealizowane przez Pawła Passiniego na podstawie bajek Siergieja Kozłowa- dodaje.

Paweł Passini jest jednym z najbardziej docenianych i rozpoznawalnych reżyserów młodego pokolenia. W swoim przedstawieniu dla dzieci (jak narazie jedynym w karierze) za sprawą bajkowych bohaterów- jeżyka, niedźwiedzia, sowy czy wiewiórki pokazuje zmagania ze słabościami i próby porozumienia a wszystko to w ramach zwykłych i niezwykłych przygód, które przeżywają zwierzątka. W ramach warsztatów, które odbędą się dzień przed pierwszym przedstawieniem Passiniego, młodzi uczestnicy sami wykonają część wizualizacji, które w przedstawieniach zostaną wykorzystane.

- Tak naprawdę oglądamy dwa spektakle, ten, który ma miesce na scenie i ten, który rozgrywa się na widowni. Zawsze bacznie przyglądamy się reakcjom młodej publiczności - deklaruje Alicja Morawska - Rubczak.

Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" z Łodzi przywiózł do Warszawy "Pokolorowanki", przedstawienie dla "najnajów" czyli najmłodszych widzów teatralnych. Obejrzałam je w towarzystwie Jurka (prawie 5 lat) i Poli (2,5 roku), choć tak naprawdę obejrzałam je sama - dzieci siedziały tuż przy miejscu akcji jak zaczarowane, zapomniały o mnie, o tacie, o tym co dookoła. Przywitał nas bardzo biały świat, w którym trójka aktorów wyczarowywała kolory i dźwięki, kształtowała przestrzeń. Najczystsza radość zabawy formą, gest, intonacja, abstrakcja skojarzeń i ...muzyka wygrywana na szkle! "Niebo jest niebieskie, słońce jest żółte, serce jest czerwone a trawa zielona" powtarzamy jak mantrę od wczoraj. Mało odkrywcze? Tylko z dorosłej perspektywy, "najnajowa" jest tu istotniejsza a ta opiera się właśnie na odkrywaniu i nazywaniu świata.

- W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się artyści nieprzeciętnie utalentowani, którzy chcą rozmawiać z młodymi widzami na tematy trudne, istotne, a rzadko poruszane w sztuce dla dzieci. Szanują wrażliwość i inteligencję odbiorców, mają odwagę eksperymentowac z formą, dzięki czemu ich przedstawienia stanowią świadomą i starannie przygotowaną wypowiedź, która może stać się ważna nie tylko dla dziecka, ale także dla dorosłego - znowu odwałam się do słów Alicji Morawskiej - Rubczak. Kto może, kto chce - niech sprawdzi program małych Warszawskich Spotkań Teatralnych - bo warto. Także dlatego, że to gotowa mapa miejsc w Polsce,w których można znaleźć ciekawe przedstawienia dla dzieci, nie tylko podczas warszawskiego festiwalu.

Zapytałam prowokacyjnie Henrykę Krzywonos, ambasadorkę programu dziecięcego o to po co dzieciom teatr...Spojrzała na mnie srogo i opowiedziała historię o teatrze, który przez lata wspólnie z dziećmi przygotowywali w domu. Dzieci mają potrzebę "udawania" we krwi, najtrudniejsze tematy można oswoić, przepracować biorąc je w nawias fikcji. Warto a tym pamiętać bo to doświadczenie bezcenne dla rodziny, i w teatrze "prawdziwym" i w prawdziwym domu.

Agnieszka Szydłowska

Zapraszamy do posłuchania rozmowy z Alicją Morawską- Rubczak i Kają Stępkowską!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni