Kultura

Głowacki w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2010 07:01
W niedzielę Program 1 zaprasza na „Czwartą siostrę” Janusza Głowackiego w reżyserii Henryka Rozena. Słuchowisko zostanie nadane w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic II.

W niedzielę Program 1 zaprasza na „Czwartą siostrę” Janusza Głowackiego w reżyserii Henryka Rozena. Słuchowisko zostanie nadane w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic II.

''

„Czwarta siostra” Janusza Głowackiego to gorzka opowieść o szaleństwie i błazeństwie świata, potrzebie miłości i przewartościowaniu najważniejszych niegdyś pojęć. Trzy siostry – Wiera, Katia i Tania – córki emerytowanego generała, jak ich pierwowzory w czechowowskiej sztuce, marzą o lepszym życiu niż to, które jest ich udziałem. Jeśli u Czechowa trzy siostry Prozorow marzyły o mitycznej Moskwie, miejscu wszelkiej szczęśliwości, to Ziemią Obiecaną trzech sióstr Głowackiego jest Ameryka. Ale jest i czwarta, tytułowa siostra - to przygarnięty przez generała niepozorny Kola-Sonia.

Janusz Głowacki, w tekście dla "New York Times", tak mówił o swoim dramacie: Moja nowa sztuka „Czwarta siostra” jest oczywiście zainspirowana przez Czechowa. Ale nie jest ani fabularną kontynuacją, ani nową wersją, ani pastiszem. To tylko ironiczna aluzja, próba pokazania paru przygnębiających kroków, które świat zrobił, odkąd przyglądał mu się Czechow.

W słuchowisku występują: Wiera – Monika Kwiatkowska, Katia – Edyta Jungowska, Tania – Milena Suszyńska, Kola-Sonia – Przemysław Wyszyński, Generał – Witold Dembicki, Akulina Iwanowna – Agnieszka Pilaszewska, Jurij – Leon Charewicz, Misza – Mirosław Zbrojewicz, Iwan Pawłowicz – Jacek Różycki, John Freeman – Krzysztof Tyniec, Kostia – Grzegorz Kwiecień, Policjant – Jan Jurewicz oraz Spiker – Tomasz Borkowski.

Słuchowisko zostanie nadane z możliwością odbioru w systemie przestrzennym Dolby Pro Logic II, dostępnym dla posiadaczy kina domowego z włączonym dekoderem Dolby Pro Logic II (dla pozostałych słuchaczy jakość bez zmian).

Audycji będzie można wysłuchać również za pomocą łącza internetowego www.polskieradio.pl/sluchaj

Zapraszamy także na strony internetowe Programu 1 Polskiego Radia www.polskieradio.pl/jedynka

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Agnieszka Drewno zaprasza Państwa na spotkanie z autorką książki NA GOŁ(L)ASA – panią Agnieszką Gołas-Ners.

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2008 18:00
Agnieszka Drewno zaprasza Państwa na spotkanie z autorką książki NA GOŁ(L)ASA – panią Agnieszką Gołas-Ners.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klub Trójki. Promocja książki "Salon Niezależnych".

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2008 21:05
Klub Trójki. Promocja książki "Salon Niezależnych". Prowadzi Artur Andrus
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Janusz Głowacki

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2009 11:48
20 stycznia 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń