Kultura

Jakie książki kupujemy?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2010 19:00
Katarzyna Grochola, Dan Brown, Artur Domosławski - to autorzy, których książki najchętniej kupowali Polacy w pierwszym półroczu 2010 roku.

Takie dane wynikają z danych gromadzonych w ramach dorocznego konkursu Bestsellery Empiku.

W kategorii "literatura polska" najlepiej sprzedawały się "Zielone drzwi" Katarzyny Grocholi, "Erynie" Marka Krajewskiego oraz "Zupa z ryby fugu" Moniki Szwaji. Z dzieł pisarzy zagranicznych najpopularniejsze okazały się powieści "Zaginiony symbol" Dana Browna, oraz dwa tomy sagi "Millenium" Stiega Larssona - "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" oraz "Dziewczyna, która igrała z ogniem".

W kategorii "historia i literatura faktu" klienci Empików najczęściej wybierali książki "Kapuściński non-fiction" Artura Domosławskiego, "Rosyjska ruletka" Mariana Zacharskiego oraz "W rajskiej dolinie wśród zielska" Jacka Hugo-Badera.

Wśród książek dla dzieci najlepiej sprzedawała się seria "Akademia" Joanny Myjak, a kategoria "literatura młodzieżowa" została zdominowana przez kolejne części opowieści o wampirach Stephenie Meyer.

Jeżeli chodzi o muzykę status bestsellera pierwszego półrocza 2010 roku zdobyły płyty "Ania Movie" Ani Dąbrowskiej, "Soldier of love" Sade oraz "Chopin: koncerty fortepianowe 1&2" w wykonaniu Rafała Blechacza.

Lista pretendentów do nagrody Bestseller Empiku 2010 nie jest oczywiście jeszcze zamknięta. Bestsellery to plebiscyt całoroczny - sprzedaż poszczególnych tytułów w drugiej połowie 2010 roku a także planowane na jesień ważne premiery wydawnicze mogą spowodować istotne zmiany w rankingach.

"Głosowanie" na Bestsellery Empiku odbywa się przez cały rok w ponad 150 salonach Empiku w całym kraju - każdy zakup dokonany w ciągu dwunastu miesięcy to jeden głos oddany na konkretny tytuł. W Empikach co miesiąc dokonuje zakupów ponad 2 miliony osób. Bestsellery Empiku 2010 w poszczególnych kategoriach zostaną ogłoszone na początku stycznia 2011 roku.(PAP)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Odbrązowiony Kapuściński fascynuje"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 06:51
Książka Artura Domosławskiego „Kapuściński non-fiction" jeszcze na etapie powstawania budziła wielkie emocje. Po tym jak trafiła na rynek wydawniczy podzieliła czytelników. Jedni zarzucają autorowi np. zbyt odważne wnikanie w życie osobiste reportera, inni cenią sobie możliwość poznania nieznanego dotąd oblicza Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: "Kapuściński non-fiction"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 22:13
Spotkanie z prof. J. Eislerem, M. Millerem i A. Domosławskim
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryszard Kapuściński non-fiction

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2010 21:00
"Ryszard Kapuściński non-fiction" to książka, która budzi wielkie emocje i kontrowersje. Rozmowa z autorem, dziennikarzem "Gazety Wyborczej" Arturem Domosławskim dziś po 21.00.
rozwiń zwiń