Polskie Radio
Section05
Gazeta Wyborcza

Jubileusz "Gazety Wyborczej". Jastrzębowski: zapewniała bezkarność komunistom, broniła ich interesów

- Gazeta zabezpieczała między innymi interesy komunistów. Dzięki medialnemu wsparciu zapewniano tym ludziom bezkarność. Kiedyś to środowisko nadawało ton intelektualny, dziś to karykatura samej siebie - powiedział w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski (Salon24.pl). Gośćmi audycji byli także: Adrian Stankowski ("Gazeta Polska Codziennie") i Andrzej Rafał Potocki ("Sieci"). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gazeta Wyborcza media komunizm historia Polski

Pijani powstańcy i bandy maruderów, czyli III powstanie śląskie według "Wyborczej"

"Niektóre oddziały zamieniły się w bandy maruderów. Przez brak dyscypliny powstańcy śląscy stracili krwawo zdobyty Kędzierzyn. W porcie »zarekwirowali« olbrzymie zapasy spirytusu. Gdy doszło do szturmu, wielu było zbyt pijanych, by stawić opór" - tak brzmi początek artykułu, którym "Gazeta Wyborcza" "uczciła" 100. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  Gazeta Wyborcza śląskie historia Polski Śląsk POLSKA

Adam Hofman oraz spółka R4S pozywają "Gazetę Wyborczą" i OKO.Press. Domagają się miliona złotych

Spółka R4S oraz Adam Hofman skierowali do sądu powództwa o naruszenie dóbr osobistych przez "Gazetę Wyborczą" i portal OKO.Press i o zapłatę. Kwota powództwa wynosi milion zł - podano w komunikacie spółki. Chodzi o publikowane w tych mediach artykuły, które - zdaniem spółki - były "zniesławiające i szkalujące".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka public relation Adam Hofman Gazeta Wyborcza

Prezydent Poznania użył publicznie wulgarnego słowa. Policja sprawdza, czy doszło do złamania prawa

W lutym, podczas debaty o języku ojczystym, prezydent Poznania zacytował jeden z okrzyków padających podczas protestów Strajku Kobiet. - Zgłaszająca osoba poinformowała, że domaga się pociągnięcia Jacka Jaśkowiaka do odpowiedzialności karnej za użycie wulgarnych słów - mówił rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Poznań wielkopolskie Jacek Jaśkowiak Gazeta Wyborcza polityka policja język polski Jerzy Bralczyk

Daniel Obajtek: pierwsze pozwy zostały złożone. Będzie ich więcej

Prezes PKN Orlen na łamach "Naszego Dziennika" poinformował, że złożył już pierwsze pozwy sądowe. Chodzi o publikacje medialne, w których pada jego nazwisko w kontekście niejasnych operacji na nieruchomościach czy sugestii przyjęcia korzyści majątkowych. - To są kłamstwa - zaznacza Daniel Obajtek i zapewnia, że pozwów będzie więcej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Daniel Obajtek Gazeta Wyborcza sądownictwo

Pierwsza krytyczna biografia Michnika. Dudkiewicz: potrafił niszczyć tych, którzy się z nim nie zgadzali

- Rozumiem dlaczego dopiero teraz ukazuje się ta książka o Adamie Michniku. Bo jest to człowiek, który każdego swojego oponenta - a zwłaszcza tego, który się z nim nie zgadzał, czy który w jakikolwiek sposób krytycznie się o nim wypowiadał - był w stanie zniszczyć. Autor biografii pokazuje to w swojej publikacji - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Rafał Dudkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Adam Michnik Gazeta Wyborcza PRL media

Jest odpowiedź wiceszefa MSZ na tezy "GW" o wymuszaniu wyroków przez PiS

"Gazeta Wyborcza" przytacza we wtorek historię wyroku wydanego w 2015 roku przez sąd w Sieradzu i przekonuje, że politycy PiS "wymogli" wtedy na prokuratorze generalnym wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego. W 2015 roku I Prezes SN była Małgorzata Gersdorf, a prokuratorem generalnym - Andrzej Seremet. Do sprawy odniósł się między innymi obecny wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gazeta Wyborcza prokuratura Sąd Najwyższy Daniel Obajtek

Пресс-секретарь правительства: Публикации Gazeta Wyborcza o председателе Orlen - это спланированная акция

В понедельник, 22 марта, издание Gazeta Wyborcza опубликовало статью, под названием «В чем обвиняется Даниэль Обайтек», в которой представило детали обвинительного заключения, которое отозвала прокуратура.
Zobacz więcej na temat:  Orlen Gazeta Wyborcza Правительство Польши

Prokuratura: publikacja "GW" dotyczy zdarzeń, które nigdy nie miały miejsca

Poniedziałkowa publikacja "Gazety Wyborczej” pt. "O co oskarżono Daniela Obajtka” dotyczy zdarzeń, które nigdy nie miały miejsca. (...) Ich opis znalazł się w akcie oskarżenia, który został przez sąd zwrócony na wniosek prokuratury z uwagi na ułomność materiału dowodowego" - napisała Prokuratura Krajowa w oświadczeniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka prokuratura Daniel Obajtek Gazeta Wyborcza