X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

"Pan Tadeusz" XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2010 06:00
"Nadberezyńcy" Floriana Czarnyszewicza – wielka zapoznana opowieść o Kresach.
Audio

Nadberezyńcy to najwybitniejsze dzieło Czarnyszewicza. Epicka, na poły awanturnicza, na poły romansowa opowieść o dramatycznych losach mieszkańców polskich zaścianków na ziemiach położonych między Berezyną a Dnieprem w latach 1911-1920. Jedna z najważniejszych i najpiękniejszych powieści polskich. "Wojna i pokój  naszych Kresów". (Michał Kryspin Pawlikowski)

"Wystarczyło jednej stronicy, ażebym uległ wpływowi tego narkotyku i przeczytał jednym tchem 577 stronic dużego formatu". (Czesław Miłosz)

"Polska szlachta zagrodowa ma w literaturze szczęście. Po Dobrzyniu z Pana Tadeusza, po Laudzie z Potopu, po Bohatyrowiczach z Nad Niemnem, otrzymujemy czwarty pomnik: Czarnyszewicza Smolarnię". (Jędrzej Giertych)

"Czy wiesz, że dziesięć lat temu wyszła książka po polsku w Argentynie, o której boję się ci pisać w za dużych superlatywach, bo tak namiętnie ją pokochałem. Pisana przez zagrodowego szlachcica znad Berezyny. Język słowotwórczy, dźwięczny, półbiałoruski. Konkretność wizji, miłość ziemi, drzew, chmur, obok której Reymont sztuczny jest i zimny, obok której myśleć można tylko o Panu Tadeuszu". (Józef Czapski w liście do Jerzego Stempowskiego).

W audycji o życiu i twórczości pisarza mówili: prof. Maciej Urbanowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego – wydawca i autor posłowia do ostatniego wydania Nadberezyńców, które ukazało się nakładem Wydawnictwa ARKANA; dr Anna Nasalska z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i Andrzej Peciak – wydawca książki w roku 1990.


Dr Nasalska mówiła o znaczeniu powieści Czarnyszewicza – na tle literatury nie tylko emigracyjnej. Powieść ta wnosi do literatury polskiej nową przestrzeń i nowe tematy…

_

Prof. Urbanowski mówił o popularności Nadberezyńców  wśród polskiej emigracji, ale i o jej ogólnej nieznajomości wśród Polaków w kraju.

_

Przywołał też podstawowe, a wciąż mało znane, informacje o życiu Floriana Czarnyszewicza oraz o jego drodze artystycznej.

_

Prof. Urbanowski scharakteryzował również powieść Czarnyszewicza pod względem tematycznym, jak i rodzajowym (gatunek, poetyka, styl).

Dr Nasalska mówiła o kulturze i o świecie wartości, które zostały w tej powieści przedstawione. Wspominała przy tym o literackich sposobach tego przedstawiania (np. drobiazgowe opisy).

Obydwoje z badaczy mówiło o języku tej powieści – jego stylistycznym i leksykalnym bogactwie, jego funkcji i wartości.

Na koniec audycji Prof. Urbanowski próbował odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Nadberezyńcy są tak zapoznani i czy jest dziś szansa, by powieść ta zdobyła należne jej miejsce w naszej literaturze. Poza tym Andrzej Peciak wspominał trudności z wydaniem tej książki, zaś fragmenty tekstów (zarówno samej opowieści Czarnyszewicza, jak i opinii o niej, autorstwa Marii Czapskiej i Marii Danilewicz-Zielińskiej) przeczytały: Elżbieta Kijowska i Jarosław Gajewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Pan Tadeusz" XX wieku.

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elzbieta Łukomska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni