Kultura

Czas się nie spieszy, to my nie nadążamy - mawiał Lew Tołstoj

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 16:47
Według wielu był najwybitniejszym, najważniejszym i najciekawszym pisarzem XX wieku. Mija 100. rocznica śmierci Lwa Tołstoja.

Tołstoj zmarł 20 listopada 1910 roku. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze europejskiej, rosyjskim powieściopisarzem, dramaturgiem, anarchistą i myślicielem. Lew Tołstoj uchodził za najwyższy autorytet moralny w Rosji na przełomie XIX i XX wieku.

Zadebiutował trylogią autobiograficzną: "Dzieciństwo", "Lata chłopięce" oraz "Młodość", zaś do jego najsłynniejszych dzieł należy epopeja "Wojna i pokój", ukazująca panoramę życia Rosji w okresie wojen napoleońskich oraz głośna powieść społeczno-obyczajowej "Anna Karenina".

W wieku 50 lat Tołstoj przeżył głęboki kryzys światopoglądowy. Odrzucił oficjalną, prawosławną religię oraz zanegował prawomocność władzy państwowej, co zbliżyło go do chrześcijańskiego anarchizmu. W związku ze swoimi poglądami popadł w konflikt z cerkwią, z której został ekskomunikowany w 1901 roku oraz z rządem - wydano zakaz rozpowszechniania jego pism.

Swoje idee zawarł w szeregu utworów o wymowie społeczno-politycznej, między innymi w moralistycznej rozprawie "Spowiedź" i w pamflecie "Nie mogę milczeć".

Lew Tołstoj był nominowany do pierwszej Literackiej Nagrody Nobla, jednak ostatecznie jej nie otrzymał.
 
Pod koniec życia chciał rozdać cały swój majątek ubogim mieszkańcom rodzinnej Jasnej Polany. Z tego powodu popadł w konflikt z żoną. W wieku 82 lat opuścił dom z zamiarem prowadzenia życia wędrowca-ascety. Ostatnie tygodnie spędził na stacji kolejowej Astapowo

 

/usc

Zobacz więcej na temat: Lew Tołstoj literatura Rosja
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Jacek Hugo-Bader "W rajskiej dolinie wśród zielska"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 21:00
W ramach cyklu "Reportaż" Wydawnictwa Czarne ukazała się właśnie książka Jacka Hugo-Badera "W rajskiej dolinie wśród zielska". Po 21.00 zapraszamy na rozmowę z autorem. Do usłyszenia!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lew Tołstoj "Anna Karenina"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 21:24
W cyklu "Radiopowieść": słynna, dramatyczna historia miłosna, arcydzieło prozy społeczno-psychologicznej, dramatyczna historia miłosna z realistycznym obrazem obyczajowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowy Tołstoj

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 12:42
Zapraszamy na "Zagadki literackie" poświęcone życiu i twórczości rosyjskiego pisarza. Rozpoczniemy słuchowiskiem "Szczęście rodzinne" opowiadającym o małżeństwie Tołstojów.
rozwiń zwiń