Kultura

Kołobrzeg: XIV edycja "Herbertiady"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 13:29
Rozpoczął się XIV Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada". Impreza potrwa dwa dni. W tym roku przegląd odbywa się razem z XV Ogólnopolskim Zjazdem Klubu Herbertowskich Szkół.
Zbigniew Herbert, Obory, 1972 r.
Zbigniew Herbert, Obory, 1972 r.Foto: Michał Kapitaniak. Z Archiwum Zbigniewa Herberta w Bibliotece Narodowej

Zjazd gości w Kołobrzegu po raz pierwszy. Gospodarzem zjazdu jest Zespół Szkół Społecznych nr 1 im. Zbigniewa Herberta. W wydarzeniu biorą udział delegacje z 17 na 20 szkół zrzeszonych w klubie.

Dyrektor artystyczna przeglądu Katarzyna Pechman poinformowała o programie przeglądu. Przewidziane są wykłady dr Krystyny Dzieduszyckiej-Rycerskiej (prezes zarządu Fundacji im. Zbigniewa Herberta) i dr. Rafała Żebrowskiego (siostrzeniec poety) oraz warsztaty recytatorskie prowadzone przez aktorów: Jolantę Deszcz-Pudzianowską, Jagodę Rall, Przemysława Tejkowskiego i Mirosława Glinickiego.
W ramach przeglądu na scenie Regionalnego Centrum Kultury wystąpi 27 recytatorów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Najlepsi z nich zaprezentują się wieczorem na gali finałowej.

Na część artystyczną składają się spektakle oparte na poezji Herberta: "Umarli proszą o bajki" i "Gry (w) Pana Cogito" oraz przedstawienie "A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim".
Zbigniew Herbert (1924 - 1998) poeta, eseista, dramatopisarz, autor słuchowisk. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Zadebiutował w 1950 r. na łamach prasy. Sześć lat później ukazała się jego pierwsza książka - tom wierszy "Struna światła" . Do najbardziej znanych i cenionych utworów Herberta należy cykl wierszy o "Panu Cogito".
PAP/ml

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Rozpoczęła działalność Fundacja Herberta

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 16:54
W przyszłym roku, po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda im. Zbigniewa Herberta - wyróżnienie w dziedzinie poezji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiętając Herberta – weekend specjalny w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 12:53
Wiersze w autorskiej interpretacji, fragmenty rozmów, słuchowiska, zagadki literackie oraz – uwaga – unikatowe nagranie przygotowanej przez Herberta w 1972 roku audycji radiowej! W 15. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta Dwójka zaprasza na weekend specjalny poświęcony Poecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchaj autorskiej audycji radiowej Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 09:00
W rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta przypominamy wyjątkowe, rzadko publikowane nagranie: audycję, którą Poeta przygotował dla Polskiego Radia.
rozwiń zwiń